Prípravu VZN o poplatku za rozvoj bude mať na starosti pracovná skupina

ILUSTRAČNÉ: výstavba, ťažké stroje
ilustračné: SITA

Pre prípravu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj bude mať bratislavské mestské zastupiteľstvo pracovnú skupinu. Rozhodli o tom poslanci Bratislavy na piatkovom rokovaní mestského parlamentu.

Od 1. novembra tohto roka totiž bude na Slovensku platiť zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Zastupiteľstvo chce, aby VZN začalo platiť 1. januára budúceho roka.

V pracovnej skupine budú zástupcovia všetkých poslaneckých klubov Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy. Tvoriť ju budú poslanci Oliver Kríž (Klub nezávislých poslancov), Branislav Kaliský (Otvorený klub), Ignác Kolek (Bratislavský klub), Martin Borguľa (Klub pre Bratislavu), Soňa Svoreňová (Bratislava Inak), Ján Buocik (Most-Híd) a Lucia Štasselová (nezaradená poslankyňa). Do skupiny budú patriť aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal i zástupca Regionálneho združenia starostov bratislavských mestských častí a zároveň starosta mestskej časti Bratislava – Záhorská Bystrica Jozef Krúpa.

S návrhom o vytvorenie skupiny prišiel poslanec Ján Buocik, podľa neho má slúžiť na to, aby mala Bratislava dobré VZN o poplatku za rozvoj. Ako v diskusii spomenul poslanec Ján Budaj, návrh Buocika prišiel pre to, že poslanci neparticipujú na príprave VZN. „Poslanci preto robia komisie, ktorými vám chcú pomôcť, aby sme nezmeškali termíny a neprišli o peniaze, ktoré Bratislava potrebuje,“ povedal Budaj primátorovi.

Nesrovnal pripomenul, že mesto má pripravené VZN o poplatku za rozvoj a väčšina starostov bratislavských mestských častí je za to, aby výška poplatku bola maximálna. „Nemám problém s tým, aby sme sa spravodlivo podelili tak, že polovicu príspevku dostanú mestské časti a polovicu mesto. Zdá sa mi to férové a budem to tak navrhovať,“ poznamenal primátor. Novinárom na septembrovom brífingu Nesrovnal povedal, že o návrhu všeobecne záväzného nariadenia o miestnom poplatku za rozvoj by mohli bratislavskí mestskí poslanci rokovať v novembri.

Platiť poplatok bude fyzická alebo právnická osoba, ktorej ako stavebníkovi vydali stavebné povolenie. Výnos z poplatku za rozvoj je príjmom do rozpočtu mesta. Developer tak môže mestu zaplatiť poplatok od 10 do 35 eur na každý meter štvorcový stavby, ktorú chce postaviť. Do mestského rozpočtu môže Bratislava vďaka tomuto poplatku získať milióny eur. Použiť ich môže napríklad za rozvoj a na údržbu miestnych komunikácií i verejných priestranstiev. Podmienkou je prijatie VZN, v ňom mesto určí sadzbu poplatku za rozvoj v eurách na meter štvorcový. Sadzbu poplatku za rozvoj možno meniť k 1. januáru kalendárneho roka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk