Ak sa vám nechce platiť žiadne vstupné a hľadáte tip na výlet v Bratislave, vyskúšajte niekoľko pamiatok v starej Dúbravke. Ide o prechádzku, ktorú zvládnu i deti či seniori.
Dúbravka patrí k väčším mestským častiam a súčasťou Bratislavy je od roku 1946. Prvú písomnú zmienku o Dúbravke nájdeme až zo 16. storočia, keď sa začali usádzať na majetkoch devínskeho, pajštúnskeho a jurského panstva chorvátski prisťahovalci.
Nájdeme tam hneď niekoľko pamiatok, ktoré sa oplatí aspoň raz navštíviť. Výhodou je, že sa nachádzajú blízko seba a netreba platiť žiadne vstupné. Ide o nenáročnú prechádzku. Ak si chcete zvoliť dlhšiu trasu, vydajte sa od OD Saratov, kde sa dá aj parkovať. Kratšia trasa vedie od MHD zastávky Žatevná.
Lurdská jaskyňa
Dúbravka sa môže pochváliť vlastnou Lurdskou jaskyňou, ktorá sa nachádza na Brižitskej ulici. Ide o kópiu jaskyne zjavenia z francúzskych Lúrd. Jaskyňu vybudovali z lomového kameňa a je v nej umiestnená socha Panny Márie.
Ak by ste sa pobrali o kúsok vyššie, prídete k budove fary. K jaskyni zvyknú chodiť miestni obyvatelia i návštevníci, niektorí si posedia aj na lavičkách okolo.
Horanská studňa a park
Prechádzka pokračuje po Jadranskej ulici, až narazíte na ulicu K Horánskej Studni. Na križovatke je osadená tabuľa so značením miest.
V tomto úseku nájdeme malý park s niekoľkými preliezačkami, čo ocenia deti a ich rodičia. Oddýchnuť sa dá na lavičkách.
Hneď vedľa sa nachádza Horanská studňa. Je uzatvorená, aby nehrozilo riziko pádu. Symbol studne sa dostal do pečate a neskôr erbu Dúbravky. Nie je známe, ako vyzerala studňa v minulosti, preto je jej súčasná podoba kópiou studne z pečate z roku 1626.
Kostol sv. Kozmu a Damiána
Nad studňou sa týči rímskokatolícky barokový kostol, ktorý je zasvätený patrónom lekárov, medikov a farmaceutov – sv. Kozmovi a Damiánovi. Cesta hore nie je strmá a po schodoch by mali vyjsť aj deti či seniori.
Kostol bol vybudovaný v prvej tretine 18. storočia. Má eliptický pôdorys a po architektonickej stránke sa podobá chrámu sv. Jána z Mathy na Župnom námestí. O desiatky rokov neskôr sa začal používať ako farský kostol Dúbravskej farnosti.
Pôvodný neskorobarokový hlavný oltár pochádzal z 18. storočia a mal stĺpovú architektúru s korintskými hlavicami a segmentovaným frontónom so zuborezom. V kostole bol od roku 1949 i bočný oltár Panny Márie z polovice 18. storočia. Mariánsky oltár bol v roku 1989 vrátený do kaplnky arcibiskupského letného sídla v Bratislave (dnešný Úrad vlády SR), odkiaľ aj pôvodne pochádzal. Zachovala sa pohľadnica oltáru a kostola z roku 1906.
V okolí kostola sa od stredoveku rozprestieral cintorín. Vedľa sa nachádza taktiež kaplnka Sedembolestnej Panny Márie z konca 16. storočia. V interiéri kaplnky sú plastiky sv. Anny a Vir dolorum.