Príbehy zo zaniknutej bratislavskej židovskej štvrte tvoria príbeh publikácie s názvom Rozprávky zo Židovskej ulice, ktoré sú ďalším dielom z edície Bratislavské rozprávky. Autorkou je historička Viera Kamenická a kniha vychádza aj s jej ilustráciami. Prezentácia knihy bude v utorok 14. novembra o 18. hodine vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy. Informovalo o tom Občianske združenie Bratislavské rožky.
Rozprávanie sa začína v jednej z posledných pôvodných budov, ktoré stoja na Židovskej ulici, kde v súčasnosti prezentujú predmety, súvisiace so židovskou kultúrou. Sú to predmety, ktoré sa viažu na židovské sviatky i na všedné dni. „Narodila som sa neďaleko Židovskej ulice a mnohé moje milé zážitky z detstva sú spojené s touto ulicou a jej okolím. Tak, ako zanikala Židovská ulica, rozptýlili sa aj jej poslední obyvatelia a s nimi veľký kus tradičnej židovskej kultúry. Jej súčasťou sú aj rozprávky. Tie židovské vychádzajú z tisícročných skúseností, postavených na viere, na pocite spolupatričnosti, spravodlivosti, húževnatosti a vzdelaní,” uvádza autorka Viera Kamenická s tým, že niekoľko rozprávok ponúka aj jej knižka.
Súčasťou utorkovej kultúrnej akcie bude aj prezentácia publikácie od autorky Ivety Maronek s názvom Martinengo. Príbeh približuje Bratislavu 19. storočia deťom a taktiež záujemcom o históriu mesta. Šermiarsky majster, učiteľ, humanista a zakladateľ prvého zboru dobrovoľných hasičov Ferdinand de Martinengo zasvätil svoj život filantropii a spoločenskému rozvoju Bratislavy. Zaslúžil sa o zavedenie telovýchovy do škôl a založil aj viacero športových klubov. Prostredníctvom spolku Humanitas, ktorého bol zakladateľom, podporoval chudobných študentov bez rozdielu vierovyznania.
Knihy z edície Bratislavské rozprávky približujú osobnosti, ktoré boli späté s dobovou Bratislavou. Cez ich životné osudy, spracované v podobe rozprávkových príbehov, môžu mladí a aj starší čitatelia spoznávať históriu mesta. Knižnú edíciu občianske združenie vydáva od roku 2012.