Pre očakávaný odchod Británie z Európskej únie sa vynárajú pochybnosti aj o leteckej doprave

Letisko milana rastislava stefanika bratislava anglicko lety brexit mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Približne dva mesiace pred očakávaným odchodom Veľkej Británie z Európskej únie, teda brexitom, vládne neistota aj v prípade budúcej prevádzky leteckej dopravy.

Napríklad Letisko M. R. Štefánika v Bratislave má v súčasnosti pravidelné letecké spojenia so šiestimi britskými letiskami, pričom spomedzi krajín najviac cestujúcich vlani vybavilo práve na týchto linkách. „Priamo sa nás teraz dotýka brexit. Samozrejme, nie je to v našich rukách. Je to v rukách britského parlamentu a takisto Európskeho parlamentu,“ uviedol vo štvrtok pre zástupcov médií predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Jozef Pojedinec počas hodnotenia minulého roka. „Uvidíme, sme v tejto situácii momentálne štatisti a čakáme na to, ako dohoda o brexite finálne dopadne,“ povedal Pojedinec.

Riaditeľ leteckého obchodu najväčšieho domáceho letiska Radek Zábranský považuje za problém to, že aktuálnu situáciu nikto nepozná. Môže sa podľa neho stať čokoľvek, aj to, že medzi Britániou a krajinami EÚ sa určitý čas nebude lietať. „Dva mesiace pred teoreticky konečným brexitovým dátumom (29. marca) nikto nevie, čo sa bude odohrávať a akým spôsobom sa bude celá situácia riešiť. Aj v leteckej doprave je vlastne niekoľko variantov a pohybuje sa to od najoptimistickejšieho, že sa nič nestane, až po úplne pesimistický, že sa nebude lietať,“ povedal Zábranský.

Môže sa stať, že sa istý čas nebude lietať vôbec

To, že nejaký čas sa nebude lietať vôbec, sa podľa Zábranského môže stať, je to však najhoršia možnosť. „Tento variant existuje a toho sa obávajú všetky európske krajiny. Podľa štandardných medzinárodných zmlúv prevádzku do tretích krajín (mimo EÚ) môžu zabezpečovať, pokiaľ nie je iná dohoda, iba dopravcovia daných krajín,“ uviedol šéf leteckého obchodu bratislavského letiska.

Zábranský označil za otázne, akým spôsobom, na akom zmluvnom základe by vôbec fungovala letecká prevádzka medzi EÚ a Veľkou Britániou. „Zatiaľ to vyzerá tak, že sa bude musieť dohodnúť celoeurópska zmluva, pretože k pôvodným bilaterálnym zmluvám, ktoré existovali pred vstupom Slovenska do EÚ, nie je možné vrátiť sa. Asi nikto nemá záujem, aby sa prestalo lietať,“ dodal Zábranský. Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air má podľa neho situáciu relatívne dobre vyriešenú. Celú zimnú sezónu a budúci rok bude lietať na lietadlách, ktoré majú britský domicil, takže je to de facto britská spoločnosť.

Pravidelné linky medzi Slovenskom a Veľkou Britániou prevádzkujú nízkonákladové letecké spoločnosti Ryanair a Wizz Air. Ryanair prevádzkuje pravidelné linky z Bratislavy na britské letiská Londýn – Stansted, Birmingham, Manchester, Leeds -Bradford a Edinburgh. Wizz Air zabezpečuje pravidelné lety z Bratislavy, Popradu a Košíc na letisko Londýn – Luton. Ryanair plánuje od apríla začať lietať aj z Košíc na letisko Londýn – Southend.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk