Pre extrémne dažde v Bavorsku stúpa aj hladina Dunaja v Bratislave, SHMÚ vydal aj výstrahu

DUNAJ: Vyhliadková plavba
Foto: ilustračné, SITA

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) za zvýšenou hladinou Dunaja vidí povodne v Nemecku.

Hladina Dunaja by mala v Bratislave kulminovať v pondelok 19. júla o 19.00 hod. V tlačovej správe o tom informovala Hana Hlaváčiková, hydrologička Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Kulmináciu v hornej časti slovenského úseku Dunaja očakávame dnes v stanici Devín o 17.00 hod. pri vodnom stave 694 centimetrov, v stanici Bratislava o 18.00 pri vodnom stave 740 centimetrov,“ uvádza Hlaváčiková.

SHMÚ uvádza, že za dramatickým zvýšením hladiny Dunaja sú extrémne úhrny zrážok, ktoré spadli v Bavorsku počas víkendu. „Výrazný vzostup Dunaja sme zaznamenali 18. júla vo vodomernej stanici Devín z vodnej hladiny na úrovni 342 centimetrov na úroveň 634 centimetrov, čo je nárast o približne tri metre,“ dodáva hydrologička.

Na ostatných slovenských tokoch je situácia pokojná a prevláda ustálenosť vodných hladín. Pri výskyte lokálnych búrok je podľa SHMÚ možný prechodný vzostup vodných hladín hlavne na juhu stredného a východného Slovenska, kde sú aj vydané meteorologické a hydrologické výstrahy pred búrkami a prívalovými povodňami s platnosťou na pondelok 19. júla.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk