Práce na rekonštrukcii Dúbravsko-Karloveskej radiály meškajú, objavilo sa niekoľko zdržaní

Špitálska ulica, električková trať
ilustračné: SITA

Po odkopaní celého koľajového spodku radiály sa našli nové inžinierske siete, ktorých správcovia neboli známi.

Rekonštrukčné práce na električkovej trati Dúbravsko – Karloveská radiála v Bratislave meškajú. Prvú etapu opravy trate v úseku Molecova – Borská plánovali ukončiť do 27. septembra, keď mala opäť jazdiť električka po obratisko v Karlovej Vsi.

Po odkopaní celého koľajového spodku radiály sa našli nové inžinierske siete, ktorých správcovia neboli známi. Táto situácia mala dopad aj na zmenu projektov rekonštrukcie, a tým pádom mala dopad aj na následnosť ostatných vykonávaných činností. Maximálne zdržanie prvej etapy bude do konca októbra tohto roku,“ uviedol na svojej facebookovej stránke primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Obe etapy do konca roka

Mesto chce stihnúť dokončiť obe etapy rekonštrukcie do konca roka. Druhá etapa opravy je od obratiska po zastávku Damborského v Dúbravke. „Keďže naším cieľom je ukončiť celú rekonštrukciu radiály od Molecovej po Damborského v tomto roku, po dohode s dodávateľmi stavby sme boli nútení aktualizovať harmonogram prác,“ dodal Vallo.

Oproti pôvodnému plánu začali skôr pracovať na úseku od obratiska v Karlovej Vsi po Harmincovu, aby stavebné mechanizmy ani pracovníci neboli viazaní zdržaním prác v Karlovej Vsi. Mesto chce týmto krokom predísť problémom s neznámymi inžinierskymi sieťami, aké sa vyskytli v prvej etape.

Z dôvodu omeškania prác potrvajú aj dopravné obmedzenia v Karlovej Vsi dlhšie ako magistrát pôvodne plánoval. „Vôbec nás to neteší, lebo ide o zníženie komfortu cestujúcich a obyvateľov obidvoch mestských častí. Na druhej strane však náhradná autobusová doprava funguje dostatočne a nezaznamenávame výraznejšie komplikácie ani pri individuálnej automobilovej doprave,“ uviedol primátor. O presnom dátume spustenia prvej etapy po obratisko mesto rokuje s dodávateľmi.

Magistrát vyvodí dôsledky

Pokiaľ by zhotovitelia nedodržali dohodnuté termíny, magistrát je pripravený vyvodiť dôsledky, ako napríklad uplatniť zmluvnú pokutu alebo žiadať náhradu finančných prostriedkov viazaných na zabezpečenie náhradnej autobusovej dopravy za každý deň zdržania.

V prípade, že omeškanie a nedostatky stavby budú kvalifikované ako závažné porušenie profesijných povinností dodávateľa, hlavné mesto chce zvážiť aj aplikáciu ustanovení zákona o verejnom obstarávaní, ktoré umožňujú obmedziť účasť členov konzorcia v jeho budúcich súťažiach.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk