Práce na komplexnej rekonštrukcii Divadla Aréna pokračujú, opravy vyjdú napokon viac ako 9 miliónov eur

Rekonstrukcia divadlo arena.jpg

Do župného divadla by sa diváci mohli vrátiť najneskôr v divadelnej sezóne 2023/2024.

Práce na komplexnej rekonštrukcii Divadla Aréna za viac ako 9 miliónov eur napredujú podľa plánu. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predpokladá, že do župného divadla by sa diváci mohli vrátiť najneskôr v divadelnej sezóne 2023/2024. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Ako uviedol predseda BSK Juraj Droba, zámerom župy je nielen obnoviť unikátnu divadelnú budovu, ale aj vytvoriť jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku.

Kompletne obnovená bude javisková technológia, zvuková, osvetľovacia, projekčná technika a opravená bude aj vodná veža. Tá v budúcnosti rozšíri ponuku kultúrnych priestorov v areáli divadla,“ priblížil.

Rekonštrukcia budovy bude stáť 5,88 milióna eur a náklady na nákup potrebných technológií dosiahnu približne 3,4 milióna eur. Práce by mali trvať celkovo 18 mesiacov.

Stavebné úpravy

Zhotoviteľ už vybúral stavebné konštrukcie budovy, odstránil technológie a vybavenie, ako sú sedadlá, tribúna, podlahy hľadiska, javiska a demontoval okná. Vyhotovil nové základy spolu so základovou doskou pod javiskom a hľadiskom, mikropilóty pod vežu na vnútornú oceľovú konštrukciu, ktorá bude slúžiť na zavesenie technológií divadla.

Pribudli aj nové priečky a rozvody kanalizácie. V letnom období prebiehajú betonárske práce na prístavkoch, reštaurátorské práce na dvoch vežiach pri hlavnom vstupe, drobné stavebné úpravy vo vnútri budovy, ako aj práce na streche.

V druhej polovici roka sa začne pracovať na interiéri divadla. V záverečnej fáze sa osadí všetka javisková technológia spolu so svetelnou, zvukovou a premietacou technikou.

Vznikne aj kaviareň

Po rekonštrukcii pribudne v divadle novozriadená kaviareň na terase, ktorá sa vytvorí zväčšením protipožiarnych okien a schodiska. Fungovať bude aj mimo divadelnej prevádzky.

Celkovou rekonštrukciou divadla sa nielen zásadne zvýši komfort návštevníka a diváka, ale otvorí sa aj priestor na rozšírenie divadelných aktivít tzv. site specific typu, čo najmä v letnom počasí umožní prevádzkovať letnú scénu, prípadne šapitó,“ objasnila vedúca oddelenia kultúry BSK Svetlana Waradzinová.

Svetlá a zvuk

Dodala, že svetelný park divadla bude riešený novými technológiami LED typu a inteligentných hlavíc, pričom zvuková aparatúra umožní divákom jedinečný zážitok aj z priamych operných či baletných prenosov z celého sveta.

To všetko prinesie aj kvalitu do produkcie nových inscenácií a oživenia dramaturgického plánu, a spolu s obnoveným Tyršovým námestím Divadlo Aréna a jeho areál výrazne rozšíria umeleckú a kultúrnu ponuku kraja,“ dodala Waradzinová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk