Pozor na kŕmenie zvierat v prírode: Na toto si dávajte pozor a určite im to nedávajte

Labut kacica pozor varovanie prikrmovanie.jpg
Foto: ilustračné, Canva

V článku sa dozviete, ako kŕmiť labute a kačky, aby im bolo dobre, a prečo by sme mali byť opatrní s kŕmením pečivom. Odborníci radia kŕmiť vtáctvo len počas zimy a vyberať vhodné živiny.

Milovníci zvierat nedokážu odolať a chcú pomáhať, hlavne v zimnom období, napríklad prikrmovaním. Je však dôležité dbať v prvom rade na bezpečnosť zvierat. Zvieratká si zaslúžia našu lásku, ale aj starostlivosť, ktorá neohrozí ich zdravie.

Napríklad labute a kačice obľubujú mladé výhonky rastlín, ktoré trhajú na dne vôd svojimi dlhými krkmi. Ich domov a revír už im poskytuje všetko potrebné, a preto nie je nutné ich kŕmiť ľudskými výrobkami, ako je napríklad chlieb.

Pečivo, hoci môže byť pre nás chutné, nie je pre tieto vtáky vhodné. Môže spôsobiť zažívacie problémy a dokonca viesť k smrti. Okrem toho, že škodí vtákom, znečisťuje vodu. Pečivo spôsobuje vo vode tvorbu škodlivých rias, ktoré ohrozujú celý ekosystém.

Pri pravidelnom prikrmovaní zvierat v prírode môže tiež hroziť, že stratia schopnosť zaobstarať si potravu sami. Odborníci tak odporúčajú kŕmiť vtáctvo výlučne počas zimných mesiacov, a to len živinami, ktoré sú pre ne vhodné. Ide napríklad o vtáčie zrno, kukurica, hrášok, varená ryža, neochutené ovsené vločky alebo zelené časti zeleniny.

Bez obáv však môžete nechať všetko na intuíciu i inteligenciu zvierat, ktoré vedia samé, čo je pre ne najlepšie a nepresviedčať ich o opaku. Dôležité je rešpektovať potreby zvierat a nenechať sa uniesť potrebou ich kŕmiť a ešte k tomu aj nesprávnym, ba priam nebezpečným, spôsobom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk