Poznáte tieto zaujímavosti o Primaciálnom paláci? Odhaľte jeho tajomstvá s nami

Kolaz bratislava primacialny palac.jpg
Foto: Google Maps, SITA, www.facebook.com

Primaciálny palác v Bratislave je jednou z architektonických a historických perál mesta. Poznáte však všetky jeho tajomstvá?

O Bratislave sa hovorí, že je to mesto s nádhernými pamiatkami a bohatou históriou. To môžeme určite všetci len potvrdiť. Jedným z týchto skvostov je aj Primaciálny palác. Ale viete, čo všetko skrýva tento majestátny objekt? Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré aj vás možno prekvapia.

Primaciálny palác skrýva fascinujúcu Zrkadlovú sieň. Ako názov napovedá, Zrkadlová sieň je výrazne zdobená zrkadlami, čo dodáva miestnosti vznešený a grandiózny vzhľad. Ornamenty, stĺpy a ďalšie architektonické prvky v sieni sú vyrobené v štýle francúzskeho klasicizmu.

Zrkadlova sien primacialny palac.jpg

Najznámejším historickým momentom, ktorý sa udial v Zrkadlovej sieni, je podpísanie Pressburgského mieru. V tejto ohromujúcej miestnosti bol totiž v roku 1805 podpísaný mier po bitke pri Slavkove medzi vojskami Napoleona a rakúskeho cisára Františka I. Predstavte si tu energiu a dôležitosť tohto momentu. Okrem toho

Anglické kráľovské gobelíny

Palác rovnako ukrýva zbierku vzácnych anglických kráľovských gobelínov zo 17. storočia. Tieto kúsky umenia sú pravým pokladom, ktorý nás prenáša späť v čase. Boli vyrobené v kráľovskej manufaktúre v Mortlake pri Londýne, ktorá bola v tom čase jedným z najvýznamnejších centier gobelínovej výroby v Európe.

Primacialny_palac_01.jpg
Lure – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Gobelíny v Primaciálnom paláci predstavujú rôzne biblické a mýtické scény, ako aj príbehy zo života svätcov. Ich detailné zobrazenie a farby sú vynikajúcim príkladom remeselných zručností tej doby. Jedna z najzaujímavejších historiek spojených s týmito gobelínmi je, ako boli objavené. Poznáte tento príbeh? Boli objavené náhodne v 20. storočí pri renovácii paláca. Našli sa zabalené a uložené v jednej z komôr paláca.

Fontána svätého Juraja

Poznáte aj tajomstvá fontány sv. Juraja? Fontána svätého Juraja v Primaciálnom paláci v Bratislave je zaujímavým umeleckým dielom so svojou vlastnou históriou a legendami. Jedna z legiend hovorí, že postava svätého Juraja, ktorý bojuje s drakom, môže symbolizovať úsilie katolíckej cirkvi bojovať proti reformácii v meste. Drak môže predstavovať reformáciu alebo pohanstvo, zatiaľ čo svätý Juraj predstavuje obranu kresťanskej viery.

Hovorí sa tiež, že svätý Juraj zachránil pannu menom Dúbravka pred drakom a následne si ju vzal za manželku. Každý rok na sviatok svätého Juraja by mal kamenný rytier na fontáne ožiť, otočiť sa na koni a pokloniť sa obyvateľom mesta.

Fontána sv. Juraja. Foto: www.facebook.com

Ďalšia legenda hovorí, že socha je v skutočnosti  rytier, ktorý bol kedysi zakliaty do kameňa a stal sa sochou na fontáne. Bol to statočný rytier, ktorý sa postavil proti zlu a nespravodlivosti. Ako trest za jeho odpor proti mocnému a zlomyseľnému vládcovi bol zakliaty do tejto kamenej podoby. Avšak raz za rok, v noci svätého Juraja, ožije, aby skontroloval mesto a jeho obyvateľov. Ak nájde mesto v poriadku, vráti sa späť do svojej kamenej podoby. Ak by však zistil, že mesto je v ohrození alebo pod hrozbou nespravodlivosti, zostane živý, aby mohol znovu bojovať za spravodlivosť.

Trestajúca studňa

A čo taká Trestajúca studňa a jej temná história? Jej názov Trestajúca nesie z dôvodu temnej minulosti, ktorá je s ňou spojená. Skúste si predstaviť, že o nej sa hovoria príbehy ako v nej v minulosti trestali pekárov. Vraj ich ponárali do studne za predávanie nekvalitného pečiva. Nemuseli to však byť len pekári, ale celkovo remeselníci, ktorých trestali za nekvalitnú prácu týmto spôsobom.

Trestajuca studna primacialny palac

Studňa, okrem svojho praktického významu zabezpečovania vody, tak slúžila aj ako nástroj sociálnej kontroly a udržiavania poriadku v mestskom spoločenstve. Dnes je Trestajúca studňa pripomienkou doby, keď verejné tresty boli bežnou súčasťou mestského života.

Výlet sa oplatí

Primaciálny palác nie je len miestom s bohatou históriou. Je to aj ukážka nádherného architektonického štýlu. Pohľad na unikátnu fasádu paláca a sochy vytesané z kameňa je jednoducho ohromujúci.

Primaciálny palác je skutočným klenotom Bratislavy a každý človek by mal poznať jeho príbeh. Tak čo hovoríte, vezmete rodinu a priateľov, a urobíte si výlet do srdca histórie mesta?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk