Poznáte príbeh ženy, ktorá sa stala prvou čestnou občiankou Bratislavy? Jej let do vesmíru bol úspešnou propagandou

Valentina Vladimirovna Tereškovová
Foto: Wikipedia, Facebook/Mission Control - koláž BratislavaDen.sk

Valentina Vladimirovna Tereškovová strávila vo vesmíre takmer tri dni a obletela 48-krát našu planétu. Ruska sa vydala za kozmonauta.

Pred desiatkami rokov poctila Československo návštevou Ruska, ktorá sa zapísala do dejín ako prvá žena letiaca do vesmíru. Nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdalo. Pozrite sa s nami na jej príbeh.

Vedela skákať s padákom

Valentina sa narodila v roku 1937 v Rusku. Jej rodina pochádzala z Bieloruska. Otec sa živil ako traktoristika a zomrel, keď mala Valentina iba 3 roky. Jej matka pracovala v textilnom podniku.

Keď skončila základnú školskú dochádzku, zamestnala sa v rovnakom textilnom podniku, v ktorom pracovala jej matka. Aj napriek práci sa ďalej vzdelávala, a to prostredníctvom korešpondenčných kurzov. Podarilo sa jej dokončiť strednú školu a začala pracovať na pozícii tajomníčky závodnej organizácie.

Už od malička ju priťahovali parašutizmus a lietanie. Od kamarátky sa naučila skákať s padákom, čo jej neskôr dopomohlo k tomu, aby sa stala kozmonautkou. Na konkurze o prvú ženu letiacu do vesmíru boli ešte dve uchádzačky, avšak vyhrala práve Valentina.

Ako uvádza web historylab.dennikn.sk, v skutočnosti na konkurze Valentinu pretlačil Nikita Sergejevič Chruščov, ktorý sa nadchol pre ideologický potenciál sovietskej ženy vo vesmíre. Sovietski odborníci s Chruščovom poukazovali na to, že ide o jeden z dôkazov rovnosti pohlaví v Sovietskom zväze.

Prvá žena vo vesmíre

Do vesmíru vyštartoval 16. júna 1963 Vostok 6, ktorý riadila Valentina. Vostok 6 bola jednomiestna kozmická loď dlhá 5 metrov vážiaca 4713 kg. Kozmická loď štartovala z Kazachstanu.

Jej let trval takmer 3 dni, vďaka čomu sa stala desiatym kozmonautom vo vesmíre a prvou ženou, ktorá sa vzniesla k oblohe. Z paluby vysielala živý rozhovor a ak si ho chcel niekto vypočuť, mohol si zvoliť ktorýkoľvek rozhlas v celom Sovietskom zväze, pretože ho vysielali všetky rozhlasy.

Nastali technické problémy a riadiace stredisko muselo preprogramovať motory, aby nedošlo k vážnej nehode pri pristávacom manévri. Valentina zažívala kinetózu a únavu. Na Zemi pristála 19. júna 1963.

Valentina Vladimirovna Tereškovová
Foto: Facebook/Mission Control

Čestná občianka Bratislavy

Valentina sa stala po návrate držiteľkou titulu Hrdina Sovietskeho zväzu. Bola zároveň vymenovaná do vysokej straníckej funkcie, čo jej znemožnilo opätovne letieť do vesmíru.

Cestovala po krajinách. Dňa 15. augusta 1963 navštívila aj Prahu, kde sa stretla s prezidentom Antonínom Novotným, politikmi či národnými umelcami. Navštevovala rôzne miesta a výrobné závody, pričom cieľom bolo, aby sa stretla s verejnosťou a bola čo najviac vidieť.

O štyri dni neskôr pristála na letisku v Bratislave. Zvítala sa s prvým tajomníkom ÚV KSS Alexandrom Dubčekom, pioniermi aj ženami v krojoch. Valentina jazdila v aute s otvorenou strechou, z ktorého mávala ľuďom.

S Valentinou prišiel do Českosloveska aj generálporučík Nikolaj Kamani. Obom bolo udelené čestné občianstvo mesta Bratislavy, Valentine za veľký vedecký i svetový význam jej kozmického letu, ktorým sa navždy zapísala, ako prvá žena sveta, do kozmickej éry ľudstva. Kamaninovi bol titul udelený za aktívnu účasť pri oslobodzovaní Západoslovenského kraja a mesta Bratislavy.

Valentina Vladimirovna Tereškovová
Foto: Wikipedia

Vyhrala „ideálnejšia“ žena

Pravdu o lete prvej ženy vo vesmíre sa verejnosť dozvedela neskôr. Na konkurze bola po fyzickej a odbornej stránke lepšie pripravená Valentina Ponomarjovová, avšak nespĺňala predstavy o ideálnej sovietskej žene. Ponomarjovová navyše rada fajčila, pila a bola žoviálna.

Valentina nemala vzdelanie ani dostatočný výcvik, napriek tomu poletela do vesmíru. Na palube jej pracovná výkonnosť klesla pod 15 %, žiadala, aby jej let ukončili a bolo jej neustále nevoľno. Keď sa katapultovala z kabíny lode po pristátí na zem, neudržala hlavu v nacvičenej polohe a takmer o ňu prišla. Na tvári mala veľké modriny, ktoré museli byť z jej oficiálnych fotografií odstránené.

Po návrate z kozmickej misie sa Valentina vydala v ruskom Kremli za sovietskeho kozmonauta Andrijana Nikolajeva. Manželom sa narodila dcéra Jelena, ktorá však nešla v šľapajach rodičov, ale stala sa lekárkou. Valentina sa s Andrijanom neskôr rozviedla a vydala sa druhýkrát. Jej manželom sa stal vojenský lekár Julij Šapošnikov. Dnes má Valentina 86 rokov a je členkou ruského parlamentu.

Valentina Vladimirovna Tereškovová
Foto: Facebook/Science Museum

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk