Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal bude mať nižší plat. Po novom bude od augusta zarábať 3 300 eur mesačne, doteraz bol jeho mesačný plat 4 500 eur. O znížení platu rozhodli bratislavskí mestskí poslanci na piatkovom mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva.
S návrhom, aby primátor dostával menej peňazí, prišiel poslanec Ján Hrčka v mene Bratislavského klubu. Podľa neho nefunguje komunikácia s primátorom a nerešpektuje mestské zastupiteľstvo. Pridal sa k nemu aj poslanec Ján Budaj, ktorý spomenul, že primátor sklamal svojich podporovateľov, porušuje rokovací poriadok a vysmieva sa ľuďom do očí. Ako dodal, medzi zlyhania Nesrovnala patrí aj škandál s podpismi proti hazardu, ktoré z magistrátu zmizli vlani v auguste.
Na stranu primátora sa postavil mestský poslanec za Ružinov Ján Buocik, ktorý porovnáva situáciu s mestskou časťou Ružinov, keď starostovi Dušanovi Pekárovi znížili plat. Pekárovi podľa Buocika znížili plat z jasných dôvodov, boli to finančné škody. „Takéto výrazné chyby na strane magistrátu nevidím,“ spomenul.
Proti zníženiu platu primátorovi bol aj poslanec Jozef Uhler. „Podľa môjho názoru treba nesúlad medzi primátorom a poslancami riešiť vecne, napríklad prelomením veta. Politika sa nerobí na znižovaní platu,“ poznamenal Uhler s tým, že to, čo vidí v uliciach Bratislavy, sú reálne výsledky a primátor ich má.
Ivo Nesrovnal tvrdí, že Bratislave sa darí a jeho cieľom je zlepšovať život v meste a nie sa hádať s frustrovanými poslancami. Ako dodal, rozhodnutie zastupiteľstva o znížení jeho platu bude rešpektovať.
Tému znižovania platu primátorovi na zasadnutí zastupiteľstva otvorili poslanci pre nepodpísané uznesenia. Primátorovo veto však poslanci prelomili a potvrdili uznesenia, ktoré zastupiteľstvo v júni prijalo a ktoré Nesrovnal nepodpísal. Primátor však tvrdí, že či poslanci jeho veto prelomili, alebo nie, budú musieť potvrdiť právnici.
Nesrovnal minulý týždeň pripustil, že podľa zákona o obecnom zriadení má primátor právo nepodpísať rozhodnutie mestského zastupiteľstva, ak sa domnieva, že je nevýhodné pre mesto alebo je v rozpore so zákonom. „O dôvodoch nepodpísania vždy informujem mestské zastupiteľstvo, dôvody si môžu prečítať,“ poznamenal primátor s tým, že práca bratislavského mestského zastupiteľstva podľa neho stráca kvalitu a kompetentnosť.
„Poslanci podávajú návrhy, ktoré sú v rozpore s predpismi. Návrhy nekonzultujú ani s primátorom, ani s odborníkmi z magistrátu, a potom sú nekvalifikované. Nedá sa tak urobiť nič iné, len ich nepodpísať,“ poznamenal.