Počas zimného obdobia môžete pomôcť zvieratám v prírode aj vy

Pomoc divo zijucim zvieratkam.jpg
Zdroj: broz.sk

Prichádza zimné obdobie. Pre divo žijúce zvieratá je to obdobie skúšky toho, ako sú na zimu pripravené.

Vtáky, ktoré zimujú v teplých krajinách, už dávno odleteli. Tie, čo tu zostávajú (sýkorky, vrabce, pinky, žlny, drozdy a iné), potrebujú najmä na sídlisku pomoc. Je tu málo lúk a polí, kde zostala potrava v podobe sýtych olejnatých semien. Preto im pomôže, ak im ľudia na sídliskách pripravia kŕmidlá a pravidelne až do jari budú sypať chutné semená a nechávať misky s vodou.

A čo ježkovia?

Jež je veľmi nenápadný a užitočný tvor. Počas jari a leta o nich skoro nevieme, okrem nočného šuchotania v tráve, kde hľadajú červy, larvy, pandravy chrústov, húsenice a inú potravu. Keď sa v jeseni skracujú dni, stretávame sa s nimi večer na ich potulkách za potravou a úkrytom alebo pri prechádzaní cez cestu. Viacerí tento prechod neprežijú a hynú pod kolesami áut. Osobitne opatrní by mali byť vodiči na Dlhých dieloch.

Ježkovia si v jeseni robia tukové zásoby, priberajú na váhe tým, že jedia rôznu potravu. Keď teplota klesne pod 5 °C hľadajú si zimný príbytok, kde budú spať až do jari. Vhodných zimných domčekov je na sídlisku málo. Aj preto, že všetky kopy spadnutého lístia sa odpratávajú a to aj pod kríkmi, kde by sa mohli nechať. Práve také kopy lístia a konárov alebo škáry v betóne pod betónovými chodníkmi potrebuje ježko na prezimovanie. Pod nimi si vyhĺbi jamku, kam sa schúli a zaspí.

Domčeky pre ježkov

Viacero zimných domčekov pre ježkov vytvorili deti v Karlovej Vsi v areáloch MŠ Kolískova a ZŠ A. Dubčeka. Aktivita bola zrealizovaná v rámci projektu DELIVER.

Ak sa chcete inšpirovať a vytvoriť domček aj vy vo vašom átriu alebo pod stromom, návod nájdete na tomto webe. Všetci ježkovia však nie sú na zimu dostatočne vykŕmení. Mali by mať minimálne 700 gramov. Ak stretnete na večerných prechádzkach malého alebo zraneného ježka, taký zrejme zimu neprežije.

Je preto potrebné ho odchytiť do dostatočne vysokej škatule, aby nevyliezol (pozor, potrebujete na to rukavice), a zavolať na telefóne číslo 0903 298 333. Ak ste spozorovali ježka vo svojom okolí, môžete ho nahlásiť aj Bratislavskému regionálnemu ochranárskemu združeniu na e-mail: halkova@broz.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk