Certifikáty o úspešnom absolvovaní si prevzalo v Aule Univerzity Komenského v Bratislave 160 účastníkov z 35 krajín sveta.
Takmer po troch týždňoch sa skončil 55. ročník letnej školy Studia Academica Slovaca (SAS). Absolvovalo ho 160 účastníkov z 35 krajín sveta. Účastníci si prevzali certifikáty o úspešnom absolvovaní v Aule Univerzity Komenského v Bratislave. Informovalo o tom ministerstvo školstva na svojom webe. Na slávnostnom ukončení sa zúčastnila aj štátna tajomníčka rezortu Oľga Nachtmannová.
Štátna tajomníčka vo svojom príhovore vyjadrila presvedčenie, že organizátori aj v tohtoročnej letnej škole nadmieru splnili očakávania a predstavy frekventantov, ktorí sa prišli zdokonaliť v slovenskom jazyku. „Verím, že ste pocítili nielen našu pohostinnosť, úprimnosť, ale že ste našli nové priateľstvá a odnášate si od nás kus Slovenska vo svojom srdci a budete sa k nám znova vracať ako domov,“ povedala.
Ministerstvo školstva poskytlo pre účely letnej školy Studia Academica Slovaca 126 štipendií, Univerzita Komenského päť, Filozofická fakulta Univerzity Komenského dve, Slovenská akademická informačná agentúra dve a 25 účastníkov si školu hradilo samostatne. Okrem jazykových kurzov pre začiatočníkov a mierne a stredne pokročilých boli v ponuke letnej školy aj špeciálne kurzy pre pokročilých, zamerané na lingvistickú, literárnu a translatologickú interpretáciu textov.
Venovali sa slovenčine
Frekventantmi štúdia boli predovšetkým zahraniční študenti slovenského či iného slovanského jazyka, prekladatelia, kultúrni pracovníci, tlmočníci, pedagógovia a lektori cudzích jazykov alebo potomkovia krajanov žijúcich v zahraničí. Účastníci sa venovali slovenskému jazyku, literatúre a kultúre.
Navštívili viaceré historické pamiatky a prírodné dominanty, študijný pobyt im spestrili aj koncerty a tvorivé dielne. Súčasťou letnej školy Studia Academica Slovaca bola aj návšteva Radošinského naivného divadla, folklórne vystúpenie pri príležitosti 70. výročia SĽUK-u a exkurzie v regiónoch Slovenska.
Sprievodným podujatím letnej školy bolo medzinárodné sympózium s názvom Studia Academica Slovaca 55, Identita – Jazyk – Kultúra, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia domácej a zahraničnej slovakistiky, lektori slovenského jazyka a kultúry, pôsobiaci na univerzitách v zahraničí a učitelia, ktorí vyučujú slovenčinu ako cudzí jazyk na školách v zahraničí. Ústrednou témou tohto ročníka bola identita a jej prejavy v historickej i súčasnej reflexii, s prihliadnutím na zmeny v jazyku, literatúre, umení, kultúre a spoločnosti.
Už od roku 1965
Studia Academica Slovaca, centrum pre slovenčinu ako cudzí jazyk (SAS), je špecializovaným pracoviskom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK) v Bratislave. Ťažiskom pedagogickej a vedeckovýskumnej činnosti je vzdelávanie zahraničných záujemcov o slovenský jazyk a kultúru, propagácia slovenskej vedy, kultúry a umenia v zahraničí, realizácia a koordinácia výskumu slovenčiny ako cudzieho jazyka, riešenie medzinárodných a domácich vedeckovýskumných projektov a edičná činnosť zameraná na tvorbu a vydávanie vedeckých slovakistických publikácií a učebníc slovenčiny ako cudzieho jazyka.
Okrem toho SAS ako odborné centrum pre slovenčinu ako cudzí jazyk už tradične participuje na odborno-metodickej príprave lektorov slovenčiny ako cudzieho jazyka pôsobiacich na zahraničných univerzitách.
Osobitnou zložkou činnosti centra je každoročná organizácia letnej školy slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca, ktorú FF UK ponúka zahraničným záujemcom už od roku 1965. Za takmer polstoročie svojej existencie sa Studia Academica Slovaca obsahovo i metodicky vyprofiloval a stal sa uznávanou a vyhľadávanou inštitúciou. Letnú školu Studia Academica Slovaca absolvovalo už takmer šesťtisíc zahraničných záujemcov o slovenský jazyk, kultúru a slovenské reálie z viac ako 50 štátov sveta.