Petržalka dostala zvláštnu sťažnosť od obyvateľov, problém vidia vo verejných detských ihriskách

detské ihrisko
Foto: ilustračné, GettyImages

List mali napísať mestskej časti obyvatelia Vilovej ulice. Žiadajú, aby sa detské ihriská stavali mimo obytných zón.

Verejné detské ihriská sú roky súčasťou bratislavských sídlisk, výnimkou nie sú ani tie petržalské. Poskytujú priestor pre deti, kde sa môžu vyblázniť a zahrať s kamarátmi.

Podľa najnovšieho podnetu, ktorý dostala mestská časť, sa však nájdu ľudia, ktorí sa nevedia s ihriskami vyrovnať. Celý list zverejnila Petržalka na Facebooku.

Ihriská musia byť mimo obytných zón

Pod list sa podpísali údajne obyvatelia Vilovej ulice. Na začiatku textu obyvatelia podotkli, že na problém opakovane upozorňovali už v predošlom liste. Dôvodom ich sťažnosti je hluk pochádzajúci z verejných detských ihrísk.

Ak neprší, je podľa obyvateľov každý deň v roku na detských ihriskách hluk od 8.00 hod. až do večera. Žiadajú, aby niekto kompetentný dohovoril rodičom o tom, že deti nemajú kričať, jačať, výskať, ale komunikovať inteligentne.

Deti majú rušiť a obťažovať všetkých obyvateľov panelákov. Od panelákových okien sa hluk odráža a obyvatelia sa cítia, ako keby žili v konzerve. Kritizujú, že aj v daždi stoja rodičia pod dáždnikmi spolu s deťmi a hrajú sa na ihriskách. Deti by sa mali vraj hrať na ihriskách, ktoré budú postavené mimo obytnej zóny.

Reakcia Petržalky

Samospráva tvrdí, že rozumie tvrdeniu obyvateľov o tom, že občas každý, kto trávi doma veľa času, ako napríklad starí ľudia či zamestnanci na home office, potrebuje „svätý pokoj“.

Nad požiadavkou stavať detské ihriská mimo obytných zón však len krúti hlavou. V správe Petržalky je 55 detských ihrísk a nachádzajú sa pri súkromných materských a základých školách či nákupných centrách.

„Nechce sa nám veriť, že si autori listu skutočne želajú, aby rodičia s kočíkmi a malými deťmi merali dlhú cestu na okraj Petržalky len preto, aby bolo v mestskej časti ticho,“ uviedla samospráva s tým, že Petržalka bola budovaná ako najväčšie sídlisko, kde sa pri výstavbe počítalo so zvýšenou hlučnosťou.

Do výchovy detí nemá mestská časť právomoc zasahovať. Samospráva však víta, že napriek klesajúcej pôrodnosti je v Petržalke toľko detí a snaží sa o detské ihriská starať čoraz viac. Na záver doplnila, že ihriská nemá v pláne presúvať.

Aký je váš názor na detské ihriská v meste?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk