Bratislava má od štvrtka ďalšiu pamätnú tabuľu. Pripomína významného Bratislavčana, športovca a tvorcu medzinárodne uznávaného umenia sebaobrany Krav maga. Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum židovskej kultúry, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Židovská náboženská obec Bratislava slávnostne odhalili Imrichovi Lichtenfeldovi pamätnú tabuľu na Židovskej 1 v historickom centre mesta. Zároveň SNM – Múzeum židovskej kultúry vo svojom sídle na Židovskej ulici otvorilo výstavu Imi Lichtenfeld – Krav maga a jej tvorca. Prístupná bude do decembra.
Výstava pripomína životnú púť Imricha „Imiho“ Lichtenfelda (1910, Budapešť – 1998, Netanya, Izrael). Významný športovec sa do dejín Bratislavy zapísal nielen ako úspešný boxer, zápasník a gymnasta, ale počas 2. svetovej vojny aj ako ochranca bratislavskej židovskej komunity a po vojne ako tvorca medzinárodne uznávaného systému sebaobrany Krav maga.
Základ pre svoje športové úspechy a aj vznik Krav maga čerpal Imrich Lichtenfeld z rodinného prostredia. Jeho otec Samuel v mladosti pôsobil v cirkuse, kde sa okrem iného naučil v tom čase netradičné techniky boja ako je jiu-jitsu. Keď sa jeho pôsobenie v cirkuse skončilo, presťahoval sa do Bratislavy a stal sa spoluzakladateľom prvého ťažkoatletického klubu Herkules a členom židovského športového klubu Makabea Bratislava. Bol tiež policajtom a vypracoval sa na inšpektora. Zahynul však v koncentračnom tábore Auschwitz.
Talentovaný športovec
Imrich Lichtenfeld sa narodil 26. mája 1910 v Budapešti ako druhorodený syn. Detstvo a mladosť prežil v Bratislave a s podporou otca sa venoval mnohým športom. Najviac vynikal v plávaní, gymnastike, zápasení a v boxe. Pôsobil v Prvom prešporskom atletickom klube a v klube Makabea Bratislava. V roku 1928 zvíťazil na československom šampionáte v zápasení juniorov a v roku 1929 aj v šampionáte dospelých v strednej a ľahkej váhe. V rovnakom roku zvíťazil i na národnom šampionáte v boxe a na medzinárodnej súťaži gymnastov. Počas nasledujúcej dekády sa zameral predovšetkým na zápasenie. Pôsobil ako športovec aj tréner a zamestnal sa ako učiteľ telesnej výchovy. Od polovice 30. rokov dochádzalo k násilnostiam voči Židom na celom Slovensku. Útoky boli aj v bratislavskej židovskej štvrti.
Boj zblízka
V roku 1936 Imi Lichtenfeld spolu s Dávidom Unreichom, ďalšími členmi športového klubu Makabea a s členmi židovskej organizácie Betar reagovali na tieto útoky tak, že založili tzv. židovskú sebaobranu. V roku 1940 využil možnosť odísť zo Slovenska legálne. Krajinu opustil na riečnom parníku Pentcho, ktorému sa ako poslednému podarilo preraziť blokádu a putoval celé mesiace aj s ďalšími emigrantmi do Palestíny. V máji 1941 nastúpil ako dobrovoľník do Československých légií pod velením britských síl v severnej Afrike a na Blízkom východe. V roku 1942 prišiel do Palestíny, zapojil sa do štruktúr ozbrojeného židovského odboja Hagany a po vzniku štátu Izrael v roku 1948 do Izraelských obranných síl, kde bol inštruktorom pre zvyšovanie fyzickej kondície a bojovej prípravy jednotiek.
V armáde pôsobil približne 20 rokov, počas ktorých vyvinul a zdokonalil svoj systém sebaobrany. Systém dostal názov Krav maga, čo vo voľnom preklade z hebrejčiny znamená boj zblízka. Po ukončení aktívnej služby začal upravovať Krav maga aj pre civilné použitie. Dnes je Krav maga celosvetovo známy a uznávaný systém sebaobrany najmä pre svoju jednoduchosť a účinnosť.
Výstavy sa dajú v SNM – Múzeu židovskej kultúry navštíviť denne okrem soboty od 11. do 17. hodiny. Pre nahlásené školské skupiny je múzeum otvorené od 9. hodiny.