Oproti minulému roku sa v Bratislavskom kraji zvýšil počet nakazených svrabom. Takto sa treba chrániť

svrab
zdroj foto: RÚVZ BA

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave uverejnil článok, v ktorom oboznamuje občanov so svrabom. Taktiež uviedol, čo majú občania robiť, ak sa u nich svrab vyskytne.

Ako uviedol RÚVZ BA, svrab je vysoko nákazlivé ochorenie kože. Prenáša sa z človeka na človeka, a to pri tesnom a opakovanom kontakte s chorým, taktiež pri manipulácii alebo pri používaní tých istých osobných odevov či uterákov ako chorý. Prípadná nákaza sa môže preniesť aj posteľnou bielizňou.

Podľa ďalších informácií od úradu zdravotníctva sa toto ochorenie šíri najmä v kolektívoch, a to v predškolských a školských zariadeniach, v rodine, na ubytovniach, internátoch či v domovoch dôchodcov a podobne.

Podľa správy, ktorú úrad zverejnil na svojej webovej stránke, ochorenie spôsobuje mikroskopický roztoč, ktorý je okrúhly a volá sa zákožka svrabová. „Samička preniká do pokožky a vytvára v nej chodbičky, v ktorých kladie 1-2 vajíčka, samček žije len na povrchu kože. Roztoč žije 3-6 týždňov, mimo ľudského tela prežíva v prostredí asi 2-3 dni,“ píše sa v správe RÚVZ BA. Ako dodáva úrad, zákožku ničí sucho, priame slnečné osvetlenie a teplo.

„Svrab sa prejaví až po uplynutí bezpríznakového času, ktorý trvá 1-3 týždne. Prvým príznakom je pocit svrbenia, zo začiatku mierny, ktorý sa postupne zhoršuje najmä v noci v teple. Na koži sa objavia vyrážky s pľuzgierikmi. Vďaka intenzívnemu svrbenia sa postihnutý škriabe a vtedy sa do rán môže zaniesť infekcia a rany môžu začať hnisať. Typickým miestom postihnutia je koža medzi prstami rúk, podpazušie, zápästie, lakťová jamka, ryha pod prsníkmi, slabiny, okolie pupka, podkolenná jamka. U detí sa môže vyskytnúť aj vo vlasovej časti hlavy,“ vyjadril sa úrad.

Podľa štatistík, v roku 2018 evidovali bratislavskí epidemiológovia 41 prípadov tohto ochorenia, k 25. februáru 2019 je v Bratislavskom kraji nahlásených už 26 prípadov. Vzhľadom na to, že je len začiatok roka, tento počet môže stúpať, a tak vyzerá, že tohtoročný počet nakazených bude oproti minulému roku podstatne vyšší.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva uviedol vo svojej správe aj to, ako ochorenie liečiť. V prvom rade, ak máte podozrenie na svrab, treba vyhľadať obvodného, respektíve kožného lekára, ktorý nákazu potvrdí alebo vylúči. „Robí sa laboratórna diagnostika, pri ktorej sa odoberajú malé vzorky kože z mieste, kde sídlia zákožky. Na liečbu sa používajú masti a krémy s obsahom látok, ktoré zákožky zničia. Prípravky je nutné aplikovať na celé telo, od krku dolu, pretože na miestach kde nie je masť nanesená, môžu tieto roztoče prežívať. Podľa pokynov lekára treba súčasne liečiť všetky osoby (rodina, spolupracovníci a ďalší), ktoré sú/boli v tesnom kontakte s nakazeným, aj keď nemajú doposiaľ klinické príznaky,“ uviedol regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Na záver dodal úrad rady, ako sa možno chrániť proti nákaze svrabom. K hlavným pravidlám patrí dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny, vyhýbanie sa tesnému kontaktu s neznámymi osobami či prespávaniu v cudzej posteľnej bielizni. Podľa ďalších informácií od úradu, treba všetku osobnú bielizeň, posteľnú, uteráky a podobne vyprať v pracom programe s nastavením maximálnej možnej teploty prania a vyžehliť naparovacou žehličkou alebo mangľom. „Veci, ktoré nemôžeme vystavovať vysokej teplote, uložíme do igelitového vreca, vystriekame vhodným insekticídnym prípravkom účinným na roztoče podľa pokynov výrobcu a pevne na niekoľko hodín uzavrieme. Matrace a postele je potrebné dôkladne vyčistiť, povysávať a vystriekať insekticídnym prípravkom a nechať ich uschnúť na slnku,“ napísal RÚVZ BA vo svojej správe.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk