Ľudová kultúra a odev už vyše sto rokov inšpiruje umelcov a výrobcov rôznych profesií, dokazuje to nová výstava Inšpirácie.
Vzácne slovenské odevné artefakty z minulosti spolu s odevmi od slovenských módnych návrhárov možno na jednom mieste vidieť vďaka najnovšej výstave v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
Expozícia nazvaná Inšpirácie prezentuje tradičný ľudový odev zo zbierok SNM – Múzea v Martine a aj tvorbu našich popredných odevných dizajnérov, ktorí sa inšpirujú majstrovstvom predkov. Výstava je otvorená od piatka 15. mája do 1. novembra tohto roka.
Organizátori výstavy pripomínajú, že odev a textil patria k najpôsobivejším častiam ľudovej kultúry Slovenska. Vývoj tradičného odevu vrcholil od 2. polovice 19. storočia do konca 1. polovice 20. storočia, keď sa postupne zamieňal za priemyselne a remeselne šité konfekčné a mestské odevy.
Tradičnými materiálmi na výrobu ľudového odevu a textilu boli u nás ľan, konope, vlna a kožušina. Popri nich od 18. storočia do vidieckeho prostredia prenikali aj nové materiály ako bavlna, hodváb či textílie vyrábané v manufaktúrach a továrňach (kartún, brokáty, vlnené tkaniny, jemné bavlnené textílie).
Od konca 18. storočia a predovšetkým v 19. storočí sa na Slovensku zintenzívnilo používanie farebných textílií a na väčšine územia sa stala obľúbenou modrotlač. Okrem tkaných farebných vzorov bolo obľúbenou ozdobnou technikou vyšívanie a paličkovanie, ktoré sú v súčasnosti inšpiráciou aj pre šperkársku tvorbu.
„Ľudová kultúra a ľudový odev už od konca 19. storočia inšpirovali umelcov a výrobcov rôznych profesií a ich záujem pretrváva až do dnešných dní. Zaujal aj množstvo slovenských tvorcov rôznych zameraní,“ pripomínajú organizátori výstavy.
Vplyv ľudového odevu na súčasnú módnu tvorbu dokumentujú v národnom múzeu návrhy a diela módnych návrhárok, dizajnérok a výtvarníčok Jany Gavalcovej, Michaely Juhász, Kláry Brunovskej či Ľubice Poncik, čipkárok Lýdie Pekarikovej, Kataríny Búranovej, šperkárky Marty Filovej, modrotlačiarov Petra Trnku, Mateja Rabadu, Moniky Benczeovej vyrábajúcej odevné doplnky z ovčej vlny a paličkárov zo združenia Pôvabnica Turca. Viac informácií o výstave je k dispozícii na webstránke národného múzea http://www.snm.sk.