Pre ľudí to znamená, že na jeden cestovný lístok budú môcť v rámci Bratislavského kraja cestovať spojmi Dopravného podniku Bratislava, autobusového prepravcu Slovak Lines a Železničnej spoločnosti Slovensko.
So spoločnou tarifou už nebude záležať, či obyvatelia cestujú vo vlaku alebo autobuse, cestovné lístky budú platiť všade rovnako. Od nedele si tak ľudia budú kupovať nové cestovné lístky, ktoré budú širšie ako tie súčasné, ktoré si kupujú na cestovanie v bratislavskej mestskej doprave.
Ako dnes na tlačovej konferencii povedal vedúci oddelenia ekonomiky dopravy Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) Peter Války, súčasné cestovné lístky na bratislavskú MHD môžu ľudia využívať do 8. novembra, po tomto dátume ich už revízor rešpektovať nebude.
Riaditeľka odboru dopravnej integrácie IDS BK Zuzana Horčíková pripomenula, že zástupcovia Dopravného podniku Bratislava budú od štvrtka upravovať automaty na lístky tak, aby bolo 1. novembra na novú tarifu upravených sto automatov.
„Všetky upravené automaty budú označené nálepkou, aby cestujúca verejnosť vedela, že sú pripravené na predaj nových cestovných lístkov,“ uviedla Horčíková s tým, že cestovné lístky budú mať nový dizajn a formát. Šírka jedného lístka bude 54 milimetrov.
Informácie o tretej etape IDS BK budú cestujúcim k dispozícii na zastávkach, letáky rozdávajú aj ľuďom na autobusovej stanici v Bratislave. Informačné letáky budú rozdávať aj na predajných miestach lístkov.
Cestovné lístky si môžu obyvatelia kúpiť v predajniach dopravcov, v automatoch umiestnených na železničných staniciach, na zastávkach bratislavskej mestskej hromadnej dopravy, v novinových stánkoch, vo vybraných obchodných centrách v Bratislave a aj v regionálnych autobusoch. Všetky informácie o zavedení tretej etapy IDS BK poskytnú záujemcom na telefónnom čísle +421 948 102 102.
S treťou etapou IDS po novom označia aj linky. Pre zlepšenie orientácie budú linky REGIO autobusov aj linky vlakov označené tak, ako je zaužívané v mestskej hromadnej doprave. Každý vlak bude mať svoju číselnú radu, podľa linky budú cestujúci vedieť, či ide linka ich spojom. Vlakové linky označia kombináciou písmena S a čísla, napríklad S20 je označenie pre trasu Bratislava – Malacky – Kúty. Regionálne autobusové linky označia trojmiestnym číslom od čísla 200 vyššie. V bratislavskej MHD zmenia linky trolejbusov, tie dostanú nové čísla od 20 do 199.
So zavedením Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) sa zmení aj cenník lístkov MHD v Bratislave. Po novom sa do platnosti vráti 30-minútový jednorazový lístok, ktorý bude platiť len na území Bratislavy, teda v zónach 100 a 101. Jeho cena bude 0,90 eura. Cestujúci budú môcť naďalej využívať aj 60-minútové lístky, ich cena sa však zvýši na 1,20 eura. Ako informovala Eva Kukurová z Bratislavskej integrovanej dopravy, hodinový lístok má platnosť v troch zónach. V platnosti bude naďalej aj 15-minútový jednorazový lístok za 0,70 eura, po novom však bude prestupný.
Výška cestovného v Bratislavskom kraji sa od 1. novembra odvíja od počtu precestovaných zón a časovej dĺžky cesty. Zo schémy zón si tak obyvateľ vypočíta, cez koľko zón a ktoré zóny vedie jeho cesta a podľa toho si zvolí správny lístok. Počas cesty môže prestupovať, jeho cesta však nesmie trvať dlhšie, ako je časová platnosť lístka. Bratislavská zóna 100 má dvojnásobnú cenovú váhu, ak človek cestuje s cestovným lístkom na jednu cestu cez zónu 100, cestujúci ju musí vo výpočte potrebného počtu zón započítať dvakrát.
Zavedenie tretej etapy integrovanej dopravy v kraji prinesie zmenu aj pre cestujúcich so zdravotným hendikepom. Kým doteraz mohli v bratislavskej MHD cestovať zadarmo, po novom budú mať 90-percentnú zľavu. Táto výhoda však bude platiť iba na predplatné cestovné lístky a len pre držiteľov preukazu ťažko zdravotne postihnutého s trvalým pobytom v Bratislave.