Predseda BSK uvádza, že čoraz viac obyvateľov sa sťažuje na zhoršujúcu sa kvalitu ovzdušia, ubúdajúcu zeleň alebo dopravné zápchy. Dôsledky cítime všetci – pribúdajú alergie a zdravotné problémy, ubúdajú miesta na relax či šport.
Ochrana životného prostredia je jednou z hlavných priorít Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v roku 2020.
„Čoraz viac obyvateľov sa sťažuje na zhoršujúcu sa kvalitu ovzdušia, ubúdajúcu zeleň alebo dopravné zápchy. Dôsledky cítime všetci – pribúdajú alergie a zdravotné problémy, ubúdajú miesta na relax či šport. Som presvedčený o tom, že náš región sa musí viac zazelenať. Preto bude ochrana životného prostredia dôležitou prioritou bratislavskej župy v roku 2020,“ uviedol na sociálnej sieti predseda BSK Juraj Droba.
Za uplynulé dva roky spustil BSK viacero konkrétnych projektov, ktoré pomôžu zlepšiť životné prostredie aj chrániť ovzdušie.
Obnova zelene
„Podpora verejnej dopravy vyzerá, že je jedinou správnou cestou na to, aby sme zredukovali celkový objem emisií v ovzduší, a čo je pre mňa dôležité, je ohrozovanie kvality vody, o ktorej sme si mysleli dlhé roky, že ju máme kvalitnú. Ak sa budeme správať nezodpovedne, nemusí to byť o pár rokov pravda. Preto sme z pozície župy vydali jednoznačné stanovisko, že ropovod cez Žitný ostrov nepôjde,“ dodal Droba.
Okrem BSK aj bratislavský magistrát prijal v minulom roku opatrenia na zlepšenie životného prostredia a obnovy zelene v hlavnom meste. Po zonácii bratislavského lesoparku funguje na podobnom princípe už aj Horský park, ktorý je taktiež vďaka zonácii rozdelený na bezzásahovú, prechodnú a edukačno-rekreačnú zónu.
„Rokovaniami so zástupcami štátneho podniku Lesy SR sme významne znížili objem ťažby, ktorý by inak už bol realizovaný napr. na Devínskej Kobyle a pokračujeme v rokovaniach za účelom dosiahnutia dohody o trvalom znížení objemu ťažby, a teda aj výraznejšom posilnení rekreačnej funkcie lesov na území hlavného mesta,“ informoval bratislavský magistrát.