To, že čistota je pol života, naberá v tomto čase ešte ostrejšie kontúry, ako doteraz. Opäť na naše mesto útočí choroba, ktorá je dôsledkom tzv. špinavých rúk. Minulý rok bolo žltačkou typu A nakazených okolo 70 ľudí. Tento rok sa počet chorých vyšplhal už na číslo 93. Najčastejšie sú nakazení mladí ľudia vo veku 22 až 29 rokov, pričom v rebríčku počtu ochorení vedie mestská časť Rača. Informoval o tom portál teraz.sk.
O neveselých štatistikách informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava. Ďalej uviedol, že najdôležitejším preventívnym opatrením s dôrazom na deti v školských a predškolských zariadeniach je stále dodržiavanie zásad osobnej hygieny. „To znamená, dôkladné umývanie rúk teplou vodou, následné osušenie rúk jednorazovými papierovými utierkami, pričom ruky je nutné dôkladne umývať vždy po použití toalety a pred každým jedlom,“ vysvetlil regionálny hygienik Otakar Fitz.
Ani dodržiavanie základných hygienických štandardov vás však pred nakazením nemusí ochrániť. Prípady žltačky sa totiž objavili aj na miestach, kde neboli zistené slabé hygienické návyky. Stále naistejším spôsobom ochrany pred nakazením je očkovanie. To však v súčasnosti povinné nie je. Ľudia, ktorí sa v Bratislavskom kraji nakazili, podľa epidemiológov očkovaní neboli. Podľa verejne dostupných informácií sa pretrvávanie protilátok po dvoch dávkach predpokladá minimálne na 20 až 25 rokov, možno aj viac. Mnohí obyvatelia majú však strach pred možnými horšími dôsledkami vyvolanými vakcináciou, ako pred samotnou možnosťou nakazenia. O tzv. škodlivosti očkovania sa totiž v priebehu týchto rokov viedli už rozsiahle diskusie.
Hepatitída A sa prenáša znečistenými rukami, ale môže sa do tela dostať aj kontaminovanou potravou. Tento typ je epidemický a ohrozuje najmä detské vekové skupiny. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní.
„Ide o biologický cyklus vírusu hepatitídy prebiehajúci vo štvor- až sedemročných intervaloch v neimúnnej populácii,“ dodáva Fitz.