Verejne vyjadriť nesúhlas s výstavbou bytových domov a polyfunkčného objektu na bratislavskej Kolibe je hlavným cieľom dnešnej demonštrácie.
„Chceme vytvoriť živú reťaz okolo areálu filmových ateliérov a dať tým jasne najavo, že Koliba patrí nám všetkým, nielen nenásytným developerom,“ uviedol predseda Občianskeho združenia (OZ) Za lepšiu Kolibu a novomestský poslanec Martin Vlačiky s tým, že v prvej etape výstavby v areáli filmových ateliérov plánujú postaviť tri štvorpodlažné bytové domy a jeden polyfunkčný objekt. Obyvatelia Koliby môžu prísť vyjadriť svoj názor na tento projekt dnes o 17. hodine pred vstup do areálu Filmových ateliérov Koliba na Brečtanovej ulici.
Ako ďalej pripomína Vlačiky, pre výstavbu majú vyrúbať 154 stromov a na Kolibu sa má prisťahovať 309 nových obyvateľov. V súčasnosti ich tam podľa predsedu OZ býva približne 2 200. V druhej a tretej etape výstavby chcú vybudovať ďalšie dva bytové domy a 47 rodinných domov. Vlačiky informuje, že tým pribudne 386 ďalších obyvateľov a s nimi aj množstvo áut. Výstavbu v areáli filmových štúdií na Kolibe plánuje spoločnosť Štúdio Koliba.
„Projekt momentálne čaká na územné rozhodnutie mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Minulý rok viacerí obyvatelia Koliby ako účastníci územného konania namietali nesúlad tohto projektu s územným plánom mesta Bratislava, tak to bolo vyše pol roka zastavené. Mesto nakoniec kladné záväzné stanovisko k výstavbe potvrdilo,“ pokračuje a dopĺňa, že zastaviť projekt tak môže len Nové Mesto ako príslušný stavebný úrad.
Martin Vlačiky hovorí, že projekt bude mať negatívne dôsledky pre Kolibu a jej súčasných obyvateľov, novomestského starostu Rudolfa Kusého chcú preto požiadať, aby k nemu vydal záporné územného rozhodnutie. „Investor sa potom môže, samozrejme, odvolať na okresný úrad, ale očakávame aspoň dôslednejšie posúdenie všetkých dopadov na Kolibu a prípadné zmenšenie objemu zástavby, zmenu projektu, aby obyvateľom Koliby niečo aj priniesol, nielen zobral,“ ukončil novomestský poslanec.
Hovorca Nového Mesta Marek Tettinger uviedol, že samospráva sa pri nových developerských projektoch snaží zapojiť obyvateľov do diskusie o projekte. „Pravidelne organizujeme verejné stretnutia, kde zavoláme zástupcu developera, aby projekt predstavil a v rámci možností, ktoré úradu dáva zákon, sa snažíme pripomienky ľudí akceptovať,“ zhrnul a poznamenal, že k projektu má mestská časť dve výhrady.
„Najväčší problém tohto projektu vidíme v dopravnom napojení, pretože magistrátne ulice, Podkolibská a Jeséniova, sú na mnohých úsekoch rozbité a druhé spojenie cez Kramáre je tiež z hľadiska plynulosti dopravy problematické. Druhým problémom je, že investor nerieši sociálnu infraštruktúru. Je samozrejmé, že keď sa stavajú nové byty, pribudnú noví obyvatelia, ktorí budú potrebovať nové škôlky, miesto v škole či ihriská,“ objasnil.
„Na Kolibe sme zrekonštruovali škôlku, pri škole ideme postaviť novú telocvičňu a nadstavbu, kde vzniknú nové učebne, tieto náklady však vo väčšine prípadov znáša samospráva,“ vysvetlil Tettinger.
Bratislavskí mestskí poslanci v novembri minulého roka požiadali primátora Iva Nesrovnala preveriť súlad záväzného stanoviska hlavného mesta SR Bratislavy s územným plánom. Kladné stanovisko k výstavbe vydalo mesto ešte pod vedením primátora Milana Ftáčnika. Bratislavský magistrát k danej veci ešte nevydal stanovisko.