O pridelenie kompostéra na bio odpad zo záhrad môžu po novom požiadať aj bytové domy. Obyvatelia tak majú ďalšiu možnosť, ako riešiť nakladanie s bio odpadom zo záhrad a zelene. Platiť zaň nemusia. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta (VZN), ktoré začne platiť od 1. augusta.
Toto nariadenie dopĺňa VZN o nakladaní s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi na území hlavného mesta. Ako informovala hovorkyňa bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková, požiadať o kompostér môžu bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou.
Distribúcia kompostérov
Do kompostéra, hnedej zbernej nádoby na bio odpad zo záhrad, patria kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia a zeleniny i burina. Nepatrí tam bio odpad z domácnosti a kuchyne živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky či zvieracie exkrementy. Správca nehnuteľnosti môže podať žiadosť o kompostér na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií bratislavského magistrátu. K žiadosti treba priložiť list vlastníctva, prípadne súhlas vlastníka pozemku. Náklady na kompostér hradia z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Distribúciu kompostérov zabezpečí spoločnosť OLO podobne, ako pri distribúcii hnedých zberných nádob na bio odpad zo záhrad pre rodinné domy.
Sezónna záležitosť
Kompostéry pre bytové domy nadväzujú na prideľovanie zberných nádob na bio odpad pre rodinné domy v Bratislave. Tie môžu žiadať o pridelenie kompostéra alebo 240-litrovej hnedej zbernej nádoby na odpad zo záhrad. „Rodinné domy v Bratislave, ktoré si zatiaľ nesplnili svoju povinnosť a nepodali žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad, tak môžu urobiť aj naďalej,“ spomenula hovorkyňa OLO. Odvoz bio odpadu z hnedých nádob robí spoločnosť raz za štrnásť dní, sezónne, od marca do novembra.
„Tie rodinné domy, ktoré sú už vlastníkmi hnedej zbernej nádoby v objeme 120 litrov, môžu hlavné mesto požiadať o jej bezplatnú výmenu za nádobu s objemom 240 litrov,“ doplnila Humeniková. Ako pripomenula, aj náklady na tieto na kompostéry hradia z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Triedený odpad
Podľa hovorkyne VZN aktualizuje aj informácie o triedení odpadu na území hlavného mesta. Do modrej zbernej nádoby, kontajnera, patria noviny, časopisy, letáky, katalógy, papierové tašky, papierové a kartónové obaly (stlačené), kancelársky papier, obálky, listy a pohľadnice. Nepatrí tam znečistený, mokrý a mastný papier, použité plienky a hygienické potreby, nápojové kartóny, rolky od toaletného papiera, obaly od vajíčok, použité papierové vreckovky a utierky.
Do zbernej nádoby zelenej farby patria sklenené fľaše a obaly, sklenené poháre, sklenené črepy a vázy. Nepatria sem znečistené sklo, zrkadlo, autosklo, drôtené sklo, porcelán, keramika, žiarovky, tabuľové sklo, sklo kombinované s inými látkami (lepené sklo) či laboratórne sklo. Žltý kontajner môžu ľudia využiť na neznečistené plastové fľaše od nápojov (stlačené), plastové tašky a vrecká, obaly z kozmetiky, plastové obaly z domácnosti, fólie, tégliky od jogurtov, hliníkové plechovky i na neznečistené nápojové kartóny. Nepatria sem znečistené plasty, podlahové krytiny, obaly z nebezpečných látok (chemikálií, motorových olejov, farieb), guma, kabelky, molitan, polystyrén, znečistené fólie, plexisklo, bazény, autoplasty a žalúzie.
Do čiernej zbernej nádoby na zmesový odpad patrí zmesový komunálny odpad (zvyšok po vytriedení), bio odpad z domácnosti a kuchyne, kovové obaly a konzervy, obaly od vajíčok, rolky od toaletného papiera, použité papierové vreckovky a utierky. Nepatria sem neznečistený papier, plast, sklo, bio odpad zo záhrad a zelene, kamene, zemina, uhynuté zvieratá, objemný odpad, stavebný odpad, horúci popol, horľavý a výbušný odpad a nebezpečný odpad.