Sto najlepších projektov postúpilo do 2. kola Dunajského nadnárodného programu na roky 2014 až 2020, ktorého cieľom je podporiť spoluprácu krajín v okolí Dunaja v oblasti inovácií, prírodného a kultúrneho dedičstva a zdrojov, manažmentu ekologických koridorov, vodného hospodárstva a predchádzania povodniam, dopravných systémov, energetickej bezpečnosti a efektívnosti či zlepšovania inštitucionálnych kapacít.
Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. V prvom kole bolo predložených 547 platných návrhov projektov, pričom slovenské subjekty boli ako partner zastúpené v 332 projektoch a témach, ako sú energetika, vodné cesty, prírodné a kultúrne dedičstvo, ekologické inovácie, migrácia mladých v Dunajskom regióne, riadenie sedimentov rieky Dunaj, zvýšenie ekoturizmu malých a stredných mokradí v povodí Dunaja, ako aj riešenie kapacity verejných inštitúcií pre podporu migrujúcich voči trhu práce. Riadiaci orgán programu so sídlom v Maďarsku rozhodne o schválených projektoch na jeseň tohto roku.
Dunajský nadnárodný program je finančný nástroj v rámci Európskej územnej spolupráce, ktorá vytvára rámec pre implementáciu spoločných aktivít a výmeny skúseností medzi národnými, regionálnymi a lokálnymi aktérmi v štátoch dunajského regiónu. Program má štyri prioritné osi – Inovatívny a sociálne zodpovedný dunajský región, Dunajský región zodpovedný voči životnému prostrediu a kultúre, Lepšie prepojený a energeticky zodpovedný dunajský región a Dobre spravovaný dunajský región.
Rozpočet programu je 262 989 839 eur, väčšina financií pochádza z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Vyčlenené zdroje môžu okrem Slovenska čerpať Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko a päť krajín mimo EÚ – Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Srbsko, Moldavsko a Ukrajina.
Úrad vlády predpokladá, že ďalšia výzva v rámci Dunajského národného programu bude zverejnená opäť koncom tohto roka.