Projekt má dve etapy. Celková doba výstavby je naplánovaná na 19 mesiacov.
Bratislava sa v poskytovaní nájomného bývania dlhé roky nachádzala hlboko pod európskym priemerom. Mesto vlastní menej ako 1 % bytov v celkovom bytovom fonde.
Keď zamierime do susednej Viedne, má vo svojom priamom vlastníctve štvrtinu mestských bytov, české Brno 15 %. Téma bratislavských nájomných bytov sa pohla vpred aj vďaka výstavbe na Muchovom námestí v Petržalke.
Klasické aj náhradné byty
Petržalský projekt prinesie výstavbu bytového domu so 103 nájomnými a náhradnými bytmi. Ide tak o nové nájomné bývanie v réžii mesta za posledných 9 rokov.
Stavba je spolufinancovaná z dotácie Ministerstva dopravy SR a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Odhadované náklady sa vyšplhajú na takmer 11 miliónov eur.
Počas 1. etapy vyrastie rezidenčný objekt 8-podlažnej bytovky s úžitkovou plochou cca 5-tisíc metrov štvorcových, kde bude 52 klasických nájomných a 51 náhradných nájomných bytov pre reštituentov. V druhej etape sa dokončí ďalších 50 nájomných bytov.
Výstavba začala predposledný augustový týždeň. Najprv začnú úvodné výkopové práce a betonážne práce na základovej doske. Nasledovať bude zhotovenie hrubej stavby, ktorej ukončenie by malo byť v októbri 2024. Od marca 2024 má prebiehať výstavba vnútorných priestorov a v marci 2025 je naplánované odovzdanie diela.
Prvé vizualizácie
V lokalite mal pôvodne vzniknúť projekt komerčného bývania súkromného developera. Mestská spoločnosť Metro Bratislava získala tento pozemok do vlastníctva, pričom jej cieľom je revitalizovať areál a založiť kvalitný verejný priestor.
Obyvatelia môžu nahliadnuť do prvých vizualizácií, ako bude vyzerať o 2 roky petržalské námestie. Môžeme vidieť, že vizualizácie rátajú aj s výstavbou zelenej oázy s lavičkami či detským ihriskom.
Projekt ráta tiež s novými parkovacími miestami. Magistrát chystá aj ďalšiu výstavbu nájomných bytov, a to napríklad na Terchovskej a Žitavskej ulici či na Janíkovom dvore.