BRATISLAVA 24. januára 2018 (B/PR) – Zdravý a pokojný spánok vo veľkej miere ovplyvňuje náš život. Predchádza totiž stresu, zdravotným komplikáciám, regeneruje naše telo a dobíja mu chýbajúcu energiu. Predpokladom na splnenie uvedených vlastností a činností je správny výber lôžka, ktorý je kombináciou postele, matraca a roštu.
Ideálna posteľ je individuálnou záležitosťou, no všeobecne platí, že postele z masívu majú dlhú životnosť a hodia sa do akéhokoľvek zariadenia bytu či domu. Čo sa týka lôžok v detských izbách, na výber sú postele pripomínajúce detský svet aj klasika. Je len na vás, ako často ste ochotní investovať do výmeny nábytku.
Detské postieľky
Ešte predtým, ako sa pustíte do samotnej kúpy postieľky je nutné ujasniť si, či bude dieťatku slúžiť krátkodobo alebo počas niekoľkých rokov. Niektoré typy sa totiž po menších úpravách dajú využívať ako plnohodnotná detská posteľ.
Pre výber postieľky platí niekoľko základných pravidiel. Stabilná konštrukcia je nutnosťou, rovnako ako kvalitné materiály ošetrené zdraviu neškodlivými nátermi. Drevené postieľky sú jasným favoritom, no niektorí si pochvaľujú aj kovové alebo plastové druhy postieľok.
Myslite aj na seba. Zbytočnému zohýbaniu a namáhaniu chrbtice predídete polohovateľným roštom alebo postieľkou so sklápacími bočnicami. Niektorí ocenia aj prítomnosť koliesok. Mobilná postieľka umožňuje jednoduchú manipuláciu aj pri premiestňovaní v rámci jednotlivých miestností, no vyžaduje si kvalitný brzdový systém.
Typy detských postieľok
Detské postieľky s prebaľovacím pultom sa stávajú čoraz vyhľadávanejšími, najmä kvôli praktickosti a multifunkčnosti. Nespornou výhodou je totiž „neskoršia premena“ na posteľ, písací stolík či úložné priestory. V tomto prípade vsaďte na rozmery 140 x 70 cm. Klasických 120 x 60 centimetrov by totiž slúžilo iba veľmi krátko.
Cestovné postieľky síce ocenia mnohé mamičky, no sú vhodné iba na doobedňajší či popoludňajší spánok. Ideálna kombinácia roštu a matraca totiž absentuje, a to by nemuselo zaručiť správny vývoj dieťatka. Tento typ nie je plnohodnotnou náhradou detských postieľok.
Čo sa týka tvaru, aj tu sú možnosti výberu pomerne široké. Najbežnejším typom je obdĺžnik, no výrobcovia ponúkajú aj rôzne atypické varianty. Kruh či elipsa zaujme možno práve vás, no tento typ si vyžaduje výrobu matraca na mieru. Obľúbené je najmä biele prevedenie, a taktiež postieľky s baldachýnom.
Detské postele
Detské postele majú niekoľko podôb. Pre najmenších sú v ponuke kratšie lôžka, ktoré bežne bývajú „pozostatkom“ detských postieľok. Často si vyžadujú bočnú zábranu, ktorá je bezpečnostným prvkom predchádzajúcim pádu.
Existujú tiež „rozprávkové postele“, ktoré premenia izbu na princeznovský palác, pretekársku dráhu a podobne. Ich miernejšiu podobu predstavujú postele v tvare domčeka, ktoré nie sú iba takým krátkodobým riešením. Treba si však uvedomiť, že tzv. tematické postele vyžadujú väčší priestor a tiež viac financií.
Jednou z možností sú aj poschodové postele, ktoré sa hodia najmä pre súrodencov, ktorí zdieľajú jednu spoločnú miestnosť. Mnohé z nich ponúkajú aj praktické úložné priestory či prístelku. Za zmienku stojí aj ich blízka verzia, tzv. vyvýšené postele. Tie zase ponúknu lôžko vysoko nad zemou, pričom pod ním vytvoria zónu na hranie a učenie.
Manželské postele
Moderné či rustikálne? Biele alebo v dekore dreva? Dizajn je síce dôležitý, no tento raz druhoradý. Manželská posteľ musí v prvom rade znášať hmotnosť dvoch dospelých ľudí, ktorí na nej denno-denne trávia aspoň sedem hodín. Materiály a ich spracovanie tak určujú jej kvalitu.
Postele z tvrdého dreva nielen že zaručia požadovanú pevnosť a stabilitu, ale tiež odolnosť pred „zubom času“. MDF dosky sú lacnou alternatívou masívu, no aj keď ponúkajú široký sortiment zaujímavých dekorov, ani zďaleka nesplnia vaše očakávania. Možno na prvých pár rokov.
Čalúnené postele sú čoraz vyhľadávanejšími, pričom dokážu vyznievať romanticky, moderne aj luxusne. Veľký podiel na vzhľade má totiž polstrované čelo, ktoré zároveň tvorí ochranu pred chladnou stenou. Čítanie knihy tak môže byť pohodlnou záležitosťou aj v posteli.
Postele s úložným priestorom
Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa neustále pasujú s nedostatkom úložných priestorov. Tento problém sa týka najmä malých bytov, kde jedna miestnosť slúži ako spoločenský priestor aj zóna na spanie.
Rozkladacie postele sú variantom číslo jeden. V pôvodnej nerozloženej verzii fungujú ako pohovka či sedačka, no v okamihu sa dokážu zmeniť na plnohodnotné lôžko. To si však vyžaduje obozretnosť pri výbere. Nie všetky rozkladacie sedacie súpravy sú vhodné na každodenný spánok.
Postele s úložným priestorom poskytnú miesto množstvu vecí a predmetov, ktoré šikovne skryjú v zásuvkách pod posteľou alebo v samotnej konštrukcii, ku ktorej sa dostanete jednoduchým nadvihnutím časti určenej na ležanie. V tomto prípade však nemusí vždy dochádzať k správnemu odvetrávaniu matraca.
TIP: Prečítajte si tiež o projekte jednopodlažného parkovacieho domu v Bratislave
Jednolôžkové postele
Aj tu platí, že drevené postele vedú rebríček kvality. O slovo sa však hlási tiež kov, ktorý najmä v dievčenských študentských izbách vytvára romantický a znamenitý interiér. Aj jednolôžkové postele môžu mať úložné priestory, či dokonca prístelku. Ak však nie sú nutnosťou, nechajte izbu pôsobiť vzdušným dojmom.
Aj váľanda alebo rozkladacia pohovka môže prebrať funkciu lôžka. Tu však platí väčšia obozretnosť pri použitých materiáloch a mechanizmoch na rozloženie. Ak študentská izba nie je skúpa na metre štvorcové, posledné alternatívy vyškrtnite zo zoznamu možných adeptov na pohodlný spánok.