Nezabúdajte v horúčavách chrániť aj vášho štvornohého miláčika, takto mu pomôžete počas leta

Horučavy teplo pes dehydratácia ochrana varovanie
Foto: ilustračné, GettyImages

Kontrolujte dostatok pitnej vody, prípadne pridajte do misy aj kocky ľadu.

Počas extrémne horúcich dní odporúča iniciatíva zvierací ombudsman niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu predísť prehriatu alebo úmrtiu zvieraťa.

Nenechajte ho v aute ani na minútu. Neprechádzajte sa po horúcom chodníku, venčiť choďte v neskorších hodinách a na trávnatých plochách a v tieni. Zdržiavajte sa vo vnútri. Vyhýbajte sa fyzickej záťaži, hru treba odložiť na neskoršiu hodinu. Kontrolujte dostatok pitnej vody, prípadne pridajte do misy aj kocky ľadu. Podložte pod zviera studenú podložku alebo ho jemne prikryte vlhkým uterákom. Pripravte bazénik s vodou alebo poskytnite miesto na chladnej dlažbe v kúpeľni,“ uviedla Katarína Schneiderová z tímu Zvierací ombudsman.

Aj fyzická námaha vonku

Nebezpečenstvo nehrozí v letných mesiacoch len v zavretých autách, ale aj samotná fyzická námaha vonku vo veľmi horúcom počasí spôsobuje vážne stavy prehriatia, ktoré veľakrát končia tragicky.

Extrémne horúčavy v posledných dňoch zapríčinili mnoho kolapsov zvierat z prehriatia. V Univerzitnej veterinárnej nemocnici UVLF v Košiciach sme riešili niekoľko prípadov prehriatia psov, ktoré sa nám v krátkom čase podarilo stabilizovať, ale niektoré skončili, bohužiaľ, tragicky. Mylne sa majitelia domnievajú, že k prehriatiu môže dôjsť len keď je zviera uzavreté v nejakom priestore, napríklad v aute. No najčastejšou príčinou býva prehriatie vonku, keď má pes nadmernú fyzickú aktivitu v čase veľkých horúčav. K prehriatiu môže dôjsť napríklad aj pri nevinne vyzerajúcom aportovaní,” vysvetľuje MVDr. Martina Karasová z Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Prechádzka po rozpálenom chodníku

Taktiež prechádzka po rozpálenom chodníku, ktorého teplota môže dosiahnuť až 70 stupňov Celzia, máva nepríjemné následky v podobe popálenín na labkách.

Našťastie, majitelia psíkov sú už v súčasnosti dobre informovaní a prípady popálenín vidíme len veľmi sporadicky. Najväčší problém s vysokými teplotami majú najmä staršie a obézne zvieratá, ale tiež brachycefalické plemená psov ako mops alebo francúzske buldočky. Pri nich musí majiteľ zvýšiť opatrnosť a v prípade vysokých teplôt korigovať ich fyzickú aktivitu na minimum. Nie každý pes si dokáže sám vyhodnotiť riziko, keďže mnohokrát je pre neho hra a fyzická aktivita veľkým stimulom a ľahko môžu preceniť svoje sily, preto musí za psa rozmýšľať majiteľ,“ dodala Karasová.

Varovania polície

V tomto období pripomína aj polícia, aby vodiči nenechávali zvieratá ani deti v rozhorúčených autách na parkoviskách. Policajti po celom Slovensku aj toto leto rozdajú 10 000 letákov najmä na parkoviskách nákupných centier, v okolí kúpalísk, nemocníc, jednoducho všade tam, kde je možné stretnúť rodičov s deťmi, či vodičov so psíkmi.

Aj zviera môže byť dehydrované a je to preň nebezpečné, pripomína hlavný veterinárny lekár MV SR mjr. MVDr. Martin Paľa. Prejavuje sa to zrýchleným a sťaženým dýchaním, dezorientáciou, apatiou, nechutenstvom, hnačkou až zvracaním.

Prehriatie môže skončiť poruchou centrálnej nervovej sústavy, šokom, zvýšenou zrážanlivosťou krvi až cirkulačným zlyhaním a teda úhynom zvieraťa. Je chybou domnievať sa, že pes sa nám dokáže prehriať v aute iba pri extrémne vysokej teplote vonkajšieho prostredia. A rovnako chybou je myslieť si, že ponechaním psa v aute zaparkovanom v tieni s pootvoreným okienkom pri teplote vonkajšieho prostredia okolo 30 Stupňov Celzia, predídete prehriatiu zvieraťa,“ varuje veterinár.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk