Všetky druhy netopierov na Slovensku sú zákonom chránené. Čo robiť, ak vám vletia do bytu?
Jediné lietajúce cicavce fascinujú malých aj veľkých. Často sa spájajú s tmou, jaskyňami a temnými miestami.
S netopiermi sa však nestretávame len v ZOO a lesoch, ale aj na mestských sídliskách. Neraz ich vidieť lietať medzi bytovkami. Niektorí obyvatelia ich mali na pár minút aj ako „návštevu“, keď vleteli cez otvorené okno alebo balkón do bytu.
Dúbravský netopier
Pani Denisa si všimla pri okne svojho bytu v Dúbravke netopiera. Mala na okne sieťku proti hmyzu a nedostal sa dnu.
„Aj jemu je asi teplo! Prišiel sa ochladiť do prievanu,“ napísala k fotografii obyvateľka. Netopier po približne hodine odletel preč.
V diskusii pripojili svoje skúsenosti s netopiermi aj ďalšie obyvateľky. Pani Ľubici vletel jeden do obývačky a v uteráku ho vyniesla na balkón, aby ho pustila von. Netopier sa dostal aj na Barborin parapet a kým ho dostala von, jej deti mali poriadnu zábavu.
Mýty o netopieroch
O netopieroch koluje niekoľko tvrdení, pričom niektoré z nich nie sú pravdivé a ľudia sa preto týchto zvierat boja alebo sa im vyhýbajú. Štátna ochrana prírody (ŠOP) vysvetľuje, ktoré z tvrdení sú len mýty.
Je podľa vás netopier lietajúca myš? Hoci sú myši taktiež cicavce, nemajú s netopiermi nič spoločné. Netopiere sa nezamotajú ani do ľudských vlasov, vďaka vynikajúcej orientácii v priestore pomocou ultrazvuku sa vyhýbajú predmetom, do ktorých by pri lete narazili.
Nie je pravdivé ani to, že sajú ľudskú krv. Na Slovensku sú všetky žijúce druhy hmyzožravé. Jeden netopier dokáže za noc uloviť až tretinu svojej hmotnosti, a to až približne 3-tisíc komárov.
Netopiere nie sú slepé – majú plne funkčné oči. Nemôžu sa ani premnožiť, pretože samica netopiera rodí len jedno mláďa do roka. Je možné, že ak narazíte na netopiera, môže mať parazity, no sú vysoko špecializované len na netopiere a na človeka sa neprenášajú.
Výskyt netopiera v byte
Ideálnym prostredím pre netopierov sú najmä nezateplené paneláky s množstvom štrbín, dilatačných škár, atikových a vetracích otvorov. Posledné roky sa však vo veľkom paneláky zatepľujú, čím zanikajú vhodné úkryty pre netopiere.
Všetkých 28 druhov netopierov, ktoré u nás žijú, je zákonom chránených. S netopiermi môžu manipulovať len oprávnené osoby. „V prípade akéhokoľvek nálezu netopierov s nimi nemanipulujte a určite netopiera svojvoľne neodstraňujte z jeho úkrytu, pretože by ste tým porušili zákon. Svoj nález oznámte príslušnému pracovisku ŠOP, Spoločnosti pre ochranu netopierov alebo príslušnému okresnému úradu ŽP,“ vysvetľujú ochranári.
Ak nájdete netopiera počas jari a leta v byte, najlepšie je nechať ho samého vyletieť. Zhasnite svetlo, otvorte okná a čakajte, až kým netopier odletí. Je netopier zranený? Uložte ho do škatule s handrou, plytkou miskou s vodou a následne informujte organizácie spomenuté vyššie.
ŠOP pravidelne na konci augusta organizuje akciu Medzinárodná noc netopierov. Verejnosti sa prezentujú odborné informácie i najnovšie poznatky z výskumov. Akcia pomáha ľuďom prekonať neopodstatnené obavy z netopierov. Prvýkrát toto podujatie vyhlásil v roku 1997 sekretariát Dohody o ochrane európskych populácií netopierov so sídlom v Bonne.