Nelegálni migranti sa pohybujú po Vajnoroch, situácia začína byť podľa starostu kritická

migranti, Vajnory
Foto: Facebook/Michal Vlček - starosta Vajnor, Gettyimages - koláž BratislavaDen.sk

Obyvatelia sa sťažujú na neporiadok, ktorí migranti po sebe zanechávajú. Narastajú počty migrantov?

Nelegálna migrácia sa netýka len hraníc, ale aj Bratislavy. Cez hlavné mesto sa presúvajú stovky nelegálnych migrantov a pokračujú do ďalších krajín.

Zdržiavajú sa v centre mesta. Najviac z nich sa však pohybuje okolo pracoviska cudzineckej polície vo Vajnoroch, pričom obyvatelia nie sú na takýto príliv cudzincov zvyknutí.

Kritická situácia

Starosta Vajnor Michal Vlček v reportáži TV Joj vysvetlil, že do mestskej časti prichádzajú autobusy, ktoré sú políciou zvážané do Vajnor na cudzineckú políciu. Ak získajú nelegálni migranti príslušný doklad, presunú sa do ulíc, kde čakajú na odvoz do západných krajín Európskej únie.

Situácia začína byť podľa starostu kritická. Vajnory vytvorili v spolupráci s bratislavským magistrátom a Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou zázemie v okolí cudzineckej polície pre migrantov. Na danom mieste je cisterna vody, aby sa mohli opláchnuť alebo umyť. Sú tam taktiež mobilné toalety.

Počty migrantov nestúpajú

Z reportáže je vidieť, že migranti sú rozložení pod stromami so všetkými vecami, ktoré si so sebou vzali. Sú medzi nimi celé rodiny či partie mladých kamarátov.

Obyvatelia reagujú na príchod stoviek migrantov rôzne. Niektorí podotkli, že zanechávajú po sebe veľa neporiadku, iní sa ich boja, ďalší sa im zase snažia pomôcť.

Vlček na sociálnej sieti vysvetlil, že počty migrantov reálne nestúpajú, ale niekedy je ich vidieť na ulici viac, pretože príslušné policajné oddelenia si ich prerozdeľujú aj medzi sebou. Z miest s väčším náporom posielajú migrantov na miesta, kde je ich menej.

„Už viackrát počas leta som hovoril aj so samotnými migrantami. Dozvedel som sa veľa o ich neradostných osudoch a verte mi, nikto z nás by nechcel byť na ich mieste na úteku z krajín, kde už desaťrorčia zúria vojny. Aj oni samotní mi potvrdili, že nezostávajú v Bratislave ale pokračujú v ceste do iných krajín ako je Slovensko. Nemajú tu dôvod páchať žiadne trestné činy ani priestupky, chcú len tadiaľto prejsť a vybaviť si príslušný papier,“ napísal Vlček. Mestská časť rieši problém od začiatku júla s mestom a ministerstvom vnútra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk