Cintorín bol založený na pohrebisku, kde pochovávali chudobných obyvateľov mesta. Má viac ako 100 rokov.
V Bratislave chodia obyvatelia zapaľovať sviečky svojim blízkym na niekoľko cintorínov. Jeden z najznámejších je ten v Slávičom údolí neďaleko vysokoškolských internátov.
Odpočíva tam mnoho známych osobností. Nazrite spolu s nami do histórie najväčšieho bratislavského cintorína.
Hroby samovrahov a chudobných
Na mieste, kde sa cintorín v súčasnosti nachádza, kedysi pochovávali chudobných, samovrahov alebo vojakov. Pohrebisko fungovalo až do roku 1912 a volali ho „cintorínom chudobných“. Cintorín bol zriadený v rovnakom roku.
Hroby boli najprv iba v okolí domu hrobára, pretože novozaloženému cintorínu chýbala obradová miestnosť. V čase 1. svetovej vojny tam bol spoločný hrob, do ktorého sa pochovávali pozostatky vojakov.
V 50. rokoch sa zo Slávičieho údolia stal centrálny cintorín. Pohrebisko bolo niekoľkokrát rozširované, prvýkrát v rokoch 1969 – 1970, poslednýkrát v roku 1978.
Počas rokov došlo taktiež k úprave pomníkov, kedysi sa používal viac umelý kameň a menej žuly. Dnes objednávajú ľudia pre svojich nebohých len žulové pomníky.
Naši predkovia dávali na hroby vyrábať radšej nápisy zo sekaných a plastických písmen, v súčasnosti sú populárne sekané a kovové písmená. Cintorín Slávičie údolie má celkovú rozlohu 18,5 ha a viac ako 16-tisíc hrobov.
Spisovatelia či športovci
Zaujímavosťou samotného cintorínu sú vyhradené oddelenia pre významné osobnosti a deti. Pred niekoľkými rokmi pribudol pri vchode urnový plot, kde odpočívajú viaceré významné osobnosti.
Jeden z najnavštevovanejších hrobov je pomník slovenského politika Alexandra Dubčeka, ktorý zomrel v roku 1992. Vedeli ste, že si sám Dubček vybral miesto svojho posledného odpočinku?
Ak sa prejdete po cintoríne, narazíte aj na:
- hroby spisovateľov a spisovateliek: Margity Figuli, Emila Boleslava Lukáča, Janka Alexyho, Jána Kostru, Fraňa Kráľa, Jána Ondruša, Vladimíra Mihálika, Ľuda Ondrejova, Andreja Plávku či Mila Urbana.
- hroby športovcov: Vladimíra Dzurillu, Dušaka Pašeka.
- hroby umelcov a umelkýň: Milana Lasicu, Janka Borodáča, Mareka Brezovského, Jozefa Kronera, Lucie Poppovej či Terézie Hurbanovej.