Záchrana včiel v Karlovej Vsi vstupuje od dnešného dňa do ostrej prevádzky. Do veľkého projektu sa zapoja tri základné školy, niekoľko miestnych organizácií, Prírodovedecká fakulta, ktorá vytvorí na svojej budove strešnú záhradu a stovky obyvateľov, ktorí začínajú s výsadbou nektárodajných a peľodajných rastlín.
V Karlovej Vsi čoskoro vznikne aj päť ukážkových prírodných plôch, ktoré budú priaznivé pre včely. „Sme jedna z najzelenších mestských častí Bratislavy a chceme aktívne podporovať populáciu včiel. Obyvatelia, ktorí prejavili záujem, dostávajú v týchto dňoch 1 500 nektárodajných rastlín do predzáhrad. Ich záujem o túto formu podpory včiel bol enormný. Obecný záhradník kontaktuje záujemcov, ktorí dostanú aj substrát na podporu rastlín,“ informovala starostka mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová.
Mestské prostredie postupne stráca kvalitnú zeleň, preto je potrebné situáciu riešiť. „Kvitnúce biokoridory poskytujú potravu pre opeľujúci hmyz ako divoké včely, čmeliaky, či motýle a pomáhajú zvyšovať množstvo zelene zodpovednej za pohlcovanie prachu, zvýšený výpar vlhkosti a reguláciu teplôt počas leta,“ vysvetlila Petra Ježeková z občianskeho združenia Živica. V Karlovej Vsi vznikne päť vzorových plôch s ovocnými drevinami, nekosenou plochou či rozkvitnutou lúkou.
Do projektu vstupujú aj základné školy na území Karlovej Vsi. Riaditeľka ZŠ Karloveská 61 Eva Horníková informovala, že škola finišuje s prípravou bylinkovej špirály, o ktorú sa budú starať žiaci. Sú v nej vysadené mnohé bylinky, ktoré takisto pomôžu viacerým typom opeľovačov. „V našej škole práve budujeme aj špeciálnu EKO-učebňu, ktorá žiakov vzdeláva v oblasti starostlivosti o životné prostredie. Títo žiaci nám aktívne pomohli vo vytvorení bylinkovej špirály.“