Na bratislavskom cintoríne odpočíva prešporský Robinson. Karol Jetting cestoval, bol v otroctve Maurov a vydal knihu

Karol Jetting titulka
Foto: wikipedia.org, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Prešporský Robinson zomrel v roku 1790 a jeho hrob si môžete prezrieť na jednom z bratislavských cintorínov. Karol Jetting nebol v meste veľmi známy, čo sa nedalo povedať o susednom Rakúsku.

Starý Prešporok mal veľa zaujímavých osobností, no niektoré rokmi upadli do zabudnutia. Stojí za to oprášiť spomienku na Karola Jettinga, ktorého život priniesol plno dobrodružstiev, cestovania a nových poznatkov.

Vyslúžil si prezývku prešporský Robinson inšpirovanú hlavnou postavou románu Daniela Defoea Robinson Crusoe. Jetting sa narodil niekoľko rokov po vydaní slávnej knihy a má za sebou podobné cestovateľské zážitky ako Robinson.

Rodina sa sťahovala

Jetting sa narodil v roku 1730 v prešporských Uhrách. Ako uvádza Ivan Szabó v knihe Významné osobnosti starého Prešporka, jeho otec pracoval ako zámočník a rodine sa pomerne dobre darilo.

Keď vyrastal, otec chcel mať zo syna remeselníka a matka požadovala, aby išiel na štúdium. Matka si presadila svoje, Jetting strávil 5 rokov na gymnáziu a študentský život si užíval. Ako 15-ročný prišiel o otca a rodina sa presťahovala do Viedne, kde sa zamestnal ako pisár v advokátskej kancelárii.

Neskôr pracoval ako komorník u bohatého pána. Presťahovali sa do Londýna, kde Jettingov zamestnávateľ vlastnil banku a v roku 1772 ho vyslali s nejakou úlohou do Senegalu.

Otrok Maurov

Jettingovo dobrodružstvo začalo tým, že loď stroskotala, zajali ho Mauri a stal sa otrokom. Nad 42-ročným mužom sa zľutoval otrokár a daroval mu slobodu. Prešiel cez púšť do Rabatu, odtiaľ cestoval do Tangeru, Cadizu a v Londýne sa ocitol v decembri 1773.

Príhody Jettinga zaujali aj kráľa, ktorý ho prijal a vymenoval za konzula v Marseille. Do mesta však nedorazil, pretože počas búrky na mori loď zajali piráti a Jetting sa ocitol na malom, neobývanom ostrove.

Musel sa prispôsobiť životu na ostrove a celkovo tam strávil 9 mesiacov, až kým ho nezachránila plávajúca loď v okolí. Na jar 1784 bol späť v Londýne. Jettingova milá, Angličanka Elle, zomrela počas jeho ciest. Mali spolu syna, ktorý údajne žil vo Viedni a poskytoval otcove zápisky vydavateľovi. V roku 1797 vyšla prvá kniha Prešporský Robinson.

Fikcia alebo skutočnosť

Podľa knihy strávil Jetting posledné obdobie svojho života skromne a rád sa prechádzal popri Dunaji. Zomrel v roku 1790 a jeho hrob nájdete na Ondrejskom cintoríne. Charakteristickým znakom je obdĺžnikový náhrobný kameň s kresbou plachetnice.

Kniha o Jettingovi vyšla aj v maďarskom jazyku v roku 1926 a románového spracovania sa dočkala v roku 1964. Jettinga objavil archivár Ovidius Faust v roku 1944, kedy uverejnil článok so slovami, že ide o zaujímavú postavu z 18. storočia.

Nie všetci však pripisujú autorstvo knihy Prešporský Robinson Jettingovi. Literárny historik Ján Poliak tvrdí, že v prvom vydaní z roku 1797 chýba meno autora a nekryje sa s presne Jettingovými memoárovými zápiskami. Vo viedenskom vydaní sa podpísal na úvod textu Verfasser, v preklade vydavateľ. Ostáva teda záhadou, či ide o fikciu alebo skutočný príbeh…

Karol Jetting
Hrob Karola Jettinga na Ondrejskom cintoríne. Foto: wikipedia.org

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk