Môže zadržiavanie vody za moje opuchnuté ruky a nohy?

Moze zadrziavanie vody za moje opuchnute ruky a nohy.jpg
Foto: Akontax

BRATISLAVA 19. marca 2019 (BD/PR) – Existuje viacero príčin, pre ktoré dochádza k zadržiavaniu vody v organizme. Ak sa nejedná o závažné ochorenie, tento problém je jednoducho riešiteľný. Pomôže nám zmena v životospráve ale aj voľnopredajné prípravky.
Telo dospelého človeka je tvorené v priemere z 55 – 60 % vody, u malých detí je to ešte viac – až 75 %. Každému je preto jasné, že vodu k životu a zdravému fungovaniu potrebujeme. Niekedy je jej však priveľa. Vtedy dochádza k opuchom a priberaniu.

Príznaky toho, že vaše telo zadržiava vodu

  • nafukovanie, hlavne v oblasti brucha
  • opuch v oblasti tváre, brucha a bokov
  • opuch nôh, chodidiel a členkov
  • stuhnuté kĺby
  • výkyvy hmotnosti
  • ryhy na koži (podobné ako pri dlhom pobyte vo vode)

Pozor však na niektoré ochorenia, ktoré sa môžu prejavovať opuchmi! Medzi ne patria napríklad srdcové zlyhávanie, hypotyreóza, chronická žilová nedostatočnosť (ktorej následkom sú kŕčové žily a hemoroidy) a iné. Viac o tom, ako tieto choroby rozpoznať sa dozviete v článku.

Čo spôsobuje zadržiavanie vody

Medzi najčastejšie príčiny zadržiavania vody v tele patria:

  • Strava bohatá na soľ – dávajte si pozor na to, koľko soli prijmete. Denná doporučená dávka soli je 2 – 4 g denne. V súčasnosti ľudia prijímajú až 10 – 15 g soli denne. Je preukázané, že nadmerný príjem soli zvyšuje tlak krvi a vedy k hromadeniu vody v tele.
  • Neurotransmiter histamín sa tiež zúčastňuje na hospodárení s vodou v organizme. Histamín je v našom organizme prítomný za každých okolností, v nadmernom množstve sa uvoľňuje pri alergii. Prijímame ho aj v potrave. Na sledovanie jeho hladín v jedle si musia dávať pozor hlavne pacienti s histamínovou intoleranciou. Lieky, ktoré znižujú účinky histamínu v tele sa nazývajú antihistaminiká.
  • U žien má veľký vplyv na hromadenie tekutín v tele aj menštruačný cyklus. Pred menštruáciou sú bežné pocity nafúknutia a objemnosti. U niektorých žien vplyvom hromadenia vody dôjde k zvýšeniu hmotnosti. Tento stav je fyziologický, odznie pár dní potom, ako začne menštruácia.
  • Podobná príčina nastáva aj v tehotenstve, keď sa voda v tele hromadí vplyvom hormónov progesterón a estrogén.
  • Fyzická inaktivita, dlhodobé sedenie alebo naopak státie sú tiež častou príčinou hromadenia vody v tele. Bežné je aj hromadenie vody v nohách pri dlhom cestovaní v lietadle alebo aute. Gravitácia udržuje tekutinu v spodných častiach tela, preto sa okolo členkov a lýtok môže vyskytnúť opuch. Ak máte pocit, že sa vám hromadí voda v nohách, vyskúšajte pár účinných cvikov, ktoré vám pomôžu rozprúdiť lymfu a fungujú aj ako prevencia vzniku kŕčových žíl.
  • Bežne sa hromadenie vody a opuch nôh vyskytuje u niektorých ľudí v lete. V tomto prípade sa jedná o fyziologickú reakciu na teplo, liečba nie je potrebná.
  • Viacero liekov má jeden z vedľajších účinkov nadmerné hromadenie vody v organizme. Medzi takéto lieky patria lieky znižujúce tlak krvi (antihypertenzíva), protizápalové lieky ako ibuprofen, antidepresíva a chemoterapeutiká používané na liečbu rôznych foriem rakoviny. Ak spozorujete, že k hromadeniu vody došlo po začatí liečby, poraďte sa so svojim lekárom. Ale lieky svojvoľne nikdy nevysaďte.

Ako na odvodnenie?

Ak zistíte, čo spôsobuje vaše zavodnenie, môžete zahájiť liečbu. Niektoré stavy sú veľmi závažné a vyžadujú okamžitú návštevu lekára. Väčšina prípadov je však spôsobená len nesprávnym stravovaním, prípadne hormonálnymi zmenami.

Výživové doplnky

Na trhu sú dostupné viaceré výživové doplnky na odvodnenie. Tieto produkty sú na bylinnej báze, prípadne obsahujú minerály a vitamíny. Niektoré z nich sú dokonca vhodné aj v tehotenstve a pri dojčení. Pri ich pravidelnom užívaní dôjde k redukcii objemu vody v organizme.

Bylinky na odvodnenie

Viete, ktoré bylinky sa v týchto výživových doplnkoch najčastejšie využívajú pre svoje močopudné účinky?

Sú to hlavne:

  • Púpava – jej obsahové látky ovplyvňujú funkciu obličiek. Pripraviť si môžete púpavový čaj, v lete aj púpavový šalát.
  • Hloh – pomôže aj pacientom so srdcovým zlyhávaním, pretože výrazne zvyšuje močenie, čím dôjde k odvodneniu. Hloh sa používa aj pri ochoreniach obličiek. Konzumuje sa vo forme čaju.
  • Praslička – štúdia z roku 2014 dokázala, že má rovnako silné účinky ako diuretické lieky.
  • Jalovec (borievka) – močopudné vlastnosti tejto byliny sú známe už stáročia. Jalovec si môžete pridať do jedla, čím ozvláštnite jeho chuť. Dostupné sú aj borievkové čaje a borievkové bobule.
  • Ibištek – intenzívne voňajúci a mierne kyslý čaj z ibišteku je tiež jeden zo spôsobov, ako sa rýchlo odvodniť.
  • Zelený a čierny čaj – určite to poznáte. Po vypití týchto čajov chodíte často na záchod. Pomáhajú vám odvodniť sa a tiež slúžia ako antioxidanty.
  • Petržlen – pre svoje vlastnosti sa používa ako diuretikum pri ochoreniach srdca ale aj pri častých infekciách močového mechúra.

Úprava stravy pri zavodnení

Základným pravidlom je obmedzenie príjmu sodíka (v podobe obyčajnej soli). Jedlo teda soľte s rozumom. Pozor si treba dať aj polotovary a rôzne údené mäsá, salámy a šunky, ktoré sú na soľ extrémne bohaté.

Prospešné nie sú ani rafinované cukry. Okrem zadržiavania vody vedú k obezite a zvyšujú riziko vzniku cukrovky a iných ochorení.

Tak ako pri všetkých zdravotných problémoch, vaša strava by mala byť vyvážená. Základom jedálnička je zelenina a ovocie, obilniny, vláknina a proteíny.

Medzi potraviny, ktoré majú močopudný účinok zaraďujeme:

  • melón
  • hrozno
  • lesné plody
  • zeler
  • asparágus
  • cibuľa
  • cesnak
  • paprika

Prevencia zadržiavania vody

Čo robiť, ak ste náchylný na zadržiavanie vody v organizme?

Existuje viacero spôsobov, ako tomuto stavu predchádzať. Ich kombináciou sa u vás dostavia želané výsledky.

V prvom rade pravidelne športuje. Ak zo zdravotných dôvodov nemôžete vykonávať kardio alebo iné silové športy, zvoľte si niečo vhodnejšie. Plávanie nemá takmer žiadne negatíva a rozprúdi lymfu v celom organizme, hlavne v nohách. Vhodná je aj rýchla chôdza, alebo joga.

Ak máte kŕčové žily, prípadne sa opuch vyskytuje hlavne v dolných končatinách, zvážiť by ste mali aj nosenie kompresných pančúch. Informujte sa u svojho lekára o možnostiach liečby kŕčových žíl. Vhodné sú aj výživové doplnky a lieky na podporu cievnej steny, ktoré zároveň redukujú opuch.

Ako prevencia retencie vody slúžia aj potraviny s obsahom horčíka a draslíka. Pravidelne preto konzumujte banány, avokádo, celozrnné potraviny, sladké zemiaky a špenát. Vhodné je preto dopĺňanie horčíka, ideálne vo forme kombinovanej s vitamínom B6, ktorý pomáha pri hromadení vody pri predmenštruačnom syndróme.

Iné príčiny opuchov

Opuch nôh je príznakom  niektorých závažnejších diagnóz, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Postihnutá môže byť jedna alebo obe nohy, časť nohy alebo celá noha. Pri niektorých diagnózach je opuch kombinovaný s bolesťou nôh.

Zlyhávanie srdca

Ochorenie, ktoré je typické opuchom nôh, je srdcové zlyhávanie. Spoznáte ho podľa charakteristických opuchnutých členkov, ale aj celkovej slabosti, únavy, vysokým tlakom a podobne. Jedná sa o veľmi závažné ochorenie, ktoré vyžaduje dôslednú liečbu.

Žilová nedostatočnosť

Veľmi časté ochorenie je aj chronická žilová nedostatočnosť, pri ktorej sa tvoria kŕčové žily, metličkové žily a hemoroidy. Objaviť sa môže aj bolesť, pichanie alebo svrbenie. Ochorenie sa nedá liečiť, len spomaliť jeho progres. Základom liečby sú kompresné pančuchy.

Hypotyreóza

S opuchom sa často stretávajú aj pacienti so zníženou funkciou štítnej žľazy. Vyskytuje sa až u 1 % populácie, nad 60 rokov ním trpí 5 % seniorov. Medzi ďalšie príznaky ochorenia patrí únava, priberanie na váhe, suchá koža, zápcha a depresie.

Iné

Iné, veľmi závažné stavy, ktoré sa prejavia opuchom a nahromadením vody v tele sú: pľúcny edém, hlboká žilová trombóza, preeklampsia, niektoré formy rakoviny, ochorenia obličiek alebo pečene, podvýživa a lymfedém.

Záver

Zadržiavanie vody v tele je charakteristické pre viacero situácií. Väčšina z nich nie je závažných a vystačíte si so zmenou životosprávy. Pomôcť vám môžu aj výživové doplnky na odvodnenie. Ak je zadržiavanie vody a opuch spojený aj s inými príznakmi, navštívte vášho lekára. Ochorenia srdca a obličiek, ale aj iné závažnejšie choroby si vyžadujú diagnostiku a následnú liečbu.

Zdroje:
https://www.thoughtco.com/how-much-of-your-body-is-water-609406
https://www.freedrinkingwater.com/water_health/water-retention-retaining-pollution-chemicals.htm
https://patient.info/health/oedema-swelling/swollen-legs

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk