Most SNP: Novú podobu podmostia určí medzinárodná architektonická súťaž, ktorá by sa mala začať ešte tento rok

snp-most-podmostie-vallo-mesto-bratislava-sita.jpg
Foto: SITA/Branislav Bibel

Hlavné mesto Bratislava oceňuje rozhodnutie Ministerstva kultúry SR o tom, že nájazdy na Most SNP nie sú súčasťou kultúrnej pamiatky.

Z hľadiska budúcnosti podmostia a Rybného námestia to dáva príležitosť zamyslieť sa nad týmto pre mesto veľmi cenným územím tak, aby zodpovedalo súčasnej dopravnej situácii v Bratislave. Tak isto dáva možnosť aj požiadavkám na kvalitný verejný priestor a život v centre mesta. Mesto Bratislava začne proces diskusie o budúcej podobe územia, vrámci ktorej bude nasledovať aj vypísanie architektonickej súťaže a verejná diskusia v rámci participačného procesu a následne aj prípadná zmena územného plánu zóny.

Rozhodnutie ministerstva kultúry zjednodušene znamená, že pamiatkovú ochranu požíva oceľový cestný most ponad Dunaj vrátane pravobrežného pylóna. Betónové estakády na oboch brehoch rieky chránené nie sú. Ministerstvo tak vyhovelo námietkam účastníkov konania vrátane hlavného mesta Bratislava, ktoré podporili pamiatkovú ochranu ikonického objektu mosta, ale boli proti zápisu čisto dopravných stavieb na oboch brehoch rieky.

Kedysi tu bol len jeden nevyhovujúci most, dnes sa stavia 6.

Do vybudovania Mosta SNP jediným stálym mostom cez Dunaj bol Most Červenej armády (Starý most), ktorý slúžil cestnej i železničnej doprave. Šírkovými parametrami (dvojprúdová vozovka šírky 5,9 m) ani technickým stavom však nevyhovoval stúpajúcim požiadavkám na prepravu medzi oboma brehmi. Potreba vybudovania kapacitného mosta cez Dunaj vyvstala najmä s rozhodnutím vybudovať na pravom brehu najväčšie sídlisko v strednej Európe pre vyše 100-tisíc obyvateľov.

Dnes je situácia úplne iná, v Bratislave máme 5 mostov cez Dunaj a stavia sa 6. Tranzitná doprava bola presmerovaná na vnútromestský diaľničný obchvat, do Petržalky chodí električka a jej predĺženie až po Janíkov dvor naberá reálne kontúry. To všetko vytvára predpoklady pre oživenie územia.

Primátor Vallo plánuje vyhlásiť medzinárodnú architektonickú súťaž ešte tento rok

Riešenie územia podmostia, Rybného námestia a napojenia na Vydricu považujem za obrovskú príležitosť zásadne zlepšiť verejný priestor v tomto centrálnom území a zaceliť ranu, ktorú spôsobila výstavba Mosta SNP. Viem si predstaviť, ako pod mostom vznikne nový, bezpečnejší verejný priestor – prinavrátenie Rybného námestia, pešie spojenie s druhou stranou, priestor napríklad pre trh alebo iné aktivity. Chcem iniciovať medzinárodnú architektonickú súťaž, ktorá na tieto otázky odpovie a diskusia s občanmi nám tiež iste prinesie niekoľko zaujímavých alternatív,“ hovorí k téme budúcnosti Mosta SNP a podmostia primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Novú podobu podmostia vrátane dopravného riešenia by tak mala určiť medzinárodná urbanisticko-architektonická súťaž, ktorá by sa mala začať ešte tento rok. Jej príprava a priebeh môžu trvať zhruba rok, následne bude široká diskusia s odbornou a laickou verejnosťou k jej záverom.

Až na základe takéhoto participačného procesu bude možné prikročiť ku zmenám územného plánu zóny. Pred prijatím finálneho riešenia bude teda dostatok času na zapracovanie potrieb a pripomienok obyvateľov Bratislavy a všetkých dotknutých subjektov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk