Vyháňanie zimy a vítanie jari patrilo u našich predkov k dôležitým rituálom. Začiatok poľnohospodárskej sezóny a príprava všetkého, čo malo zabezpečiť novú úrodu, malo pre ľudí mimoriadny význam. Piesne, tance, scénky a tradičné symboly odrážali túto skutočnosť a nečudo, že folklórne súbory starostlivo uchovávajú nádherné tradície dodnes.
Stredisko kultúry na Vajnorskej sa 16. marca zaplnilo školákmi, ktorí nedočkavo čakajú na teplejšie jarné dni a vychádzky do prírody. Dievčatá zo škôl na Českej, Za kasárňou a Riazanskej priniesli pekne vyzdobené letečká – halúzky zdobené kraslicami, farebnými stužkami a vtáčikmi vyrobenými z cesta – a tiež neodmysliteľnú Morenu či Kiselicu, ako slamenej bábke znázorňujúcej vládu zimy hovorili v oblasti Vajnor.
Odborníčka i milovníčka folklóru Judita Dózsová pripravila zaujímavé zvykoslovné pásmo, porozprávala deťom o priebehu pofašiangového obdobia, pomenovaniach nedelí do Veľkej noci i tradíciách, ktoré sa dodržiavali. A ako to vyzeralo naozaj, predviedol folklórny súbor Dolina. Po programe plnom veselých piesní a tanečných kreácií v nádherných krojoch sa sprievod nesúci Kiselicu odobral na Kuchajdu. Tam sa s ňou dievčatá rozlúčili tradičnými veršíkmi, vyzliekli ju z kroja a takúto „odzdobenú“ hodili do jazera.