Mestské lesy zostávajú zónou bez pesticídov, ide o celoslovenské prvenstvo

Mestské lesy
Foto: ilustračné, SITA

Bratislavské mestské lesy nepoužívajú chemické postreky už dlhodobo, tento záväzok sa rozhodli potvrdiť aj formálne, zaradili sa do občianskeho združenia Zóny bez pesticídov.

Mestské lesy v Bratislave sa oficiálne zaradili do Zóny bez pesticídov. Občianske združenie Zóny bez pesticídov umožňuje mestám a inštitúciám zapojiť sa aktívne do procesu znižovania chemických zásahov pri údržbe zelene a komunikácií.

Založením zón bez pesticídov sa mesto alebo inštitúcia zaväzuje k upusteniu od používania chemických postrekov a umelých hnojív na pozemkoch, ktoré obhospodarujú. Bratislavské lesy sú prvými lesmi zaradenými do tejto zóny v celoslovenskom meradle. Chemické postreky v bratislavských lesoch nepoužívajú už dlhodobo, v stredu sa však rozhodli potvrdiť to aj formálne. Informoval o tom v tlačovej správe Marek Páva z Mestských lesov v Bratislave.

Negatívne vnímanie pesticídov

Mestské lesy v Bratislave sú priestorom najmä pre nerušený a zdravý oddych obyvateľov mesta. I preto sme sa rozhodli pokračovať v tradícii nepoužívania pesticídov v bratislavských lesoch. Aby sme tento náš záväzok spečatili, Mestské lesy v Bratislave sa dnes ako prvé lesy na Slovensku stali súčasťou Zóny bez pesticídov a verejne deklarujeme, že pesticídy na našom území nepoužívame a používať nebudeme,“ uviedol riaditeľ organizácie Mestské lesy v Bratislave Matej Dobšovič s tým, že pre tento krok sa rozhodli aj z dôvodu, že obyvatelia vnímajú používanie pesticídov v slovenských lesoch negatívne.

Vplyv na kvalitu lesných plodov

Ako príklad medializovaných pesticídových zákrokov spomenul postreky proti mníške veľkohlavej, postreky cypermetrínom proti lykožrútovi či použitie glyfosfátu proti invazívnym drevinám. „Tieto postreky smerujú zväčša k maximálnej produkcii drevnej hmoty, a to aj za cenu závažných zásahov do ekosystému, nehovoriac o zdravotných rizikách pre obyvateľstvo,“ vysvetlil Dobšovič a dodal, že postreky negatívne vplývajú aj na kvalitu lesných plodov, včely či vtáctvo.

Mestské lesy Bratislava spravujú vyše tritisíc hektárov lesa, ktoré sú vo vlastníctve hlavného mesta. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk