Ide o takzvané rodinkárstvo alebo len zhodu náhod? Vallov magistrát vyplatil Literárnemu informačnému centru dotácie, ten v tom čase viedla jeho mama.
Dotácia vo výške 30-tisíc eur bola schválená pre Literárne informačné centrum počas Medzinárodného knižného veľtrhu v Paríži v roku 2019.
Zvláštne zmluvy si všimla a rozobrala Martina Dulajová z platformy Odvážne s rozumom a informoval o tom portál cas.sk. Za podozrivé na celom schvaľovaní považuje autorka statusu to, že prebehlo až 13 dní po ukončení veľtrhu.
Spochybnila transparentnosť
Dulajová dokonca spochybnila transparentnosť a komentovala situáciu. „Ľudia na magistráte predkladajú a podpisujú dotácie svojim príbuzným a neštítia sa prezentovať non-stop slovíčkom transparentný a ešte si idú na tom aj robiť kampaň,“ rozohnila sa nad údajnou kauzou dotácie Dulajová, ktorá na ňu upozornila.
Dôvodom vznikajúcich podozrení je podľa nej najmä to, že predkladateľ, riaditeľ magistrátu Ctibor Košťál, predložil návrh na poskytnutie dotácie Literárnemu informačnému centru vo výške 30-tisíc eur na projekt Medzinárodný knižný veľtrh v Paríži 13 dní po ukončení veľtrhu. A zároveň označuje za podozrivé to, že bola schválená, keď centrum viedla Vallova mama Miroslava Vallová. Tá však žiadosť podala už mesiac pred začiatkom veľtrhu.
Platby vopred a dotácia dodatočne
Ministerstvo kultúry SR prispelo na projekt sumou 450-tisíc eur, potrebných bolo 480-tisíc a tak mesto tých 30-tisíc doplatilo.
„Tak trošku tomu úprimne nerozumiem, čiže pani Vallová a ostatní zúčastnení absolvovali festival, predpokladám že museli aj ubytovanie, aj nájom a ostatné výdavky zaplatiť pred festivalom, resp. aspoň väčšinu z nich, ale dotáciu si odklepli podľa dokumentov – po akcii. Pokiaľ viem, o poskytnutí dotácie sa rozhoduje pred realizáciou projektu a nie po, aspoň takto by to malo fungovať alebo pani Vallová už dopredu vedela, že jej bude táto dotácia schválená?“ zamýšľa sa v statuse Dulajová.
V návrhu na dotáciu sa píše: „Celkové náklady na projekt predstavovali sumu 480-tisíc eur. Z dôvodov, že slovenské zastúpenie na veľtrhu bolo realizované s akcentom na Bratislavu, predložilo Literárne informačné centrum pred realizáciou podujatia žiadosť o dotáciu z rozpočtu hlavného mesta SR Bratislavy.“ Malo ísť teda o propagáciu Slovenska, ale aj Bratislavy ako mesta, preto mala byť žiadosť o dotáciu odôvodnená.
Reagoval aj Vallo
Pod príspevkom reagoval aj Matúš Vallo: „Vyzerá to ako nahrávka na smeč, pani Dulajová, ale nie je. Spoluprácu s Literárnym a informačným centrom na tomto projekte schválilo ešte predchádzajúce vedenie hlavného mesta, ktoré v auguste 2018 pre nich navrhlo do pripravovaného rozpočtu na rok 2019 vyčlenenie dotácie v hodnote 30-tisíc eur. Čiže v čase, keď som ešte nebol primátorom.“
Ďalej hovorí o tom, že zapojenie Bratislavy do veľtrhu v Paríži bolo výnimočnou možnosťou a to v rozšírenej forme ako pozvané mesto. Neskoršie schválenie odôvodňuje tým, že na tomto zastupiteľstve poslanci a poslankyne schválili aj rozpočet mesta pre rok 2019. Keďže pre rozpočtové provizórium nebolo možné skoršie schvaľovanie.
Vallo v komentári vyvracia tiež označenie dotácie ako konflikt záujmov, keďže dotácie schvaľujú poslanci a nie primátor. „Bez schválenia poslancami totiž túto dotáciu Literárne centrum nemohlo dostať. A keď ste sa chceli spýtať aj na samotný veľtrh, tak účasť bola pre Bratislavu prínosom a náš stánok získal aj ocenenie, Cenu Nadácie Tatra banky v kategórii dizajn,“ uzavrel Vallo.