E-živec je elektronickou alternatívou k papierovému Bratislavskému živcu, ktorý funguje od apríla 2014. Doteraz si mohli používatelia vymeniť živec v siedmich výmenných miestach. Po novom už nemusia nikam fyzicky chodiť, e-živce si môžu kúpiť priamo cez počítač.
Platba e-živcom je nenáročná. Stačí, ak si užívatelia vytvoria svoj účet, stiahnu aplikáciu do svojho mobilu a nakúpia si e-živce.
„Potom v obchode jednoducho zaplatia priložením mobilu k mobilu obchodníka cez NFC, ak majú moderné telefóny. V prípade starších smartfónov si platbu môžu odovzdať prostredníctvom naskenovania QR kódu alebo zadania kódu z elektronickej účtenky. Dôležité je, že zákazník neodovzdáva obchodníkovi žiadne svoje údaje z karty, čím sa minimalizuje šanca ich zneužitia,“ vysvetľuje Igor Hornák, predseda predstavenstva spoločnosti Factory 4 Solution, ktorá vyvinula softvér k elektronickému živcu a zabezpečuje technickú realizáciu elektronickej meny.
Bratislavské živce platia v 40 prevádzkach v hlavnom meste. Za elektronické živce možno zatiaľ nakúpiť len v štyroch pilotných prevádzkach. E-živcami zatiaľ možno platiť v Ekoobchode Živica, v prevádzke Doprírody, ľudia si za ne môžu kúpiť kurz flamenga či španielčiny v GoDany.sk alebo sa naučiť pliesť v Opletačkách s háčikom a ihlicami.
„Slovensko sa tak stáva druhou krajinou v Európe, ktorá zaviedla formu elektronického lokálneho platidla. Obyvatelia anglického mesta Bristol ju veľmi radi používajú, je to jednoduché a rýchle. Som si istý, že Bratislavčania si ju tiež obľúbia a rozšírime ju neskôr do ďalších miest,“ hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Živica Juraj Hipš.
Výmenou živcov, aj tých elektronických, sa podporuje Komunitný fond lokálnej meny. Fond zriadila Živica spolu so sieťou drogérií a Nadáciou Pontis. Za každý jeden vymenený živec pôjde do komunitného fondu 10 centov. Vyzbierané peniaze budú použité na revitalizáciu námestia pred Starou tržnicou v Bratislave.