Ďalší z kandidátov na primátora Rudolf Kusý sa pustil do kritiky súčasného vedenia mesta. Podľa jeho slov Tím Vallo reaguje na kritiku neprimerane. Kusý ich označil za sektu.
Rudolf Kusý pôsobí v komunálnej politike už niekoľko rokov. Starostom Nového Mesta sa stal už v roku 2010 ako nezávislý kandidát. Kandidoval aj za župana v roku 2017, avšak s 18,55 percentami skončil ako druhý.
V rozhovore pre Startitup spomenul niekoľko problematických faktorov vo vedení súčasného primátora Valla.
Financovanie kampane
Kampaň Kusého budú podľa jeho slov financovať strany, ktoré mu vyjadrili podporu. Ide o Sme rodina, Kresťanskodemokratické hnutie, Za ľudí, Dobrá voľba a umiernení, Szövetség – Magyarok, Nemzetiségek, Regiók.
K cene kampane sa Kusý bližšie nevyjadril, keďže konečnú sumu má ukázať čas. Hovorí, že vplyv na konečnú sumu má aj to, že je kratšia a mala by byť teda aj lacnejšia.
Na otázku, či to bude viac alebo menej ako kampaň súčasného primátora reagoval: „Neviem si predstaviť, že by kampaň pána Valla stála 100-tisíc eur. Nás ako Bratislavčanov už jeho kampaň stála niekoľko miliónov eur počas štyroch rokov jeho fungovania. Žiaden primátor nikdy nemal v Bratislave ani na Slovensku 17 ľudí, ktorí by riešili jeho PR a komunikačné veci.“
Sektárske konanie vallovcov
Kusý situáciu uzavrel s tým, že sa Vallo a jeho tím správajú ako sekta. Dôvodom je, že po kritike nasleduje problém. Označil to za návrat normalizácie počas socializmu.
Ako príklad uviedol skúsenosti osôb z magistrátu, ktoré pred vystúpením dostávajú inštrukcie, akým témam sa majú a k akým sa nemajú vyjadrovať. Po kritike v rámci magistrátu alebo mestských inštitúcií má podľa Kusého magistrát tieto osoby pozývať na pohovor k situácii.
Babrácka robota s električkami
Kusý tiež menuje ďalšie zlyhania vedenia mesta. To, ako hovorí, zbabralo ešte aj projekt karloveskej električkovej trate, ktorá bola riešená už počas predchádzajúcich dvoch volebných období a ani teraz pravdepodobne nebude hotová. Chýba jej vraj kolaudácia a Vallo neurobil potrebné kroky, aby sa mohla stavba skontrolovať a prevziať. Považuje to za podraz, keďže prejde kontrolou až po voľbách a to môže viesť k potrebe návratu eurofondov.
Na petržalskej električkovej trati podľa Kusého pracuje menej ľudí a pomalšie, ako by malo, aby sa výstavba dokončila načas. Tiež kritizoval predlžovanie príprav so zbytočnými diskusiami, či výber dodávateľa s najnižšou ponúkanou cenou.
Taktiež nie sú podľa neho pripravené ďalšie infraštruktúrne projekty. Mesto tak nie je pripravené na ďalšie čerpanie eurofondov.
Zdražovanie v meste
Kusý ďalej hovorí o zvyšovaní daní v meste, čím sa zväčšil objem dostupných peňazí pre mesto. Tie však vedenie minulo a okrem toho vzalo i úvery, čím došlo k najväčšiemu zadlženiu mesta v histórii.
K financiám sa Kusý vyjadril aj v rámci zvyšovania cien v meste. To prichádza podľa neho s tým, že Vallo zamestnal viac než 400 nových zamestnancov, medzi ktorými je množstvo jeho známych a politických spolupracovníkov. Vallo tiež podľa jeho slov vytvára paralelné štruktúry a na magistráte je chaos, čo tiež zvyšuje ceny v meste.
Vallo v tom vidí cynizmus
Kusý reagoval aj na Vallovo vyjadrenie v rozhovore s Monikou Tódovou v Denníku N. To bola zas odozva na Kusého výrok: „Tím Vallo nám ukradol Bratislavu a boli to štyri stratené roky.“
Vallo na to povedal: „Áno, boli to stratené roky, ale pre záujmové skupiny, ktoré boli v minulosti napojené na hlavné mesto, ktoré bolo pre nich ľahkým zdrojom príjmu.“ V rozhovore doplnil, že je podľa neho cynické, keď niekto s KDH a Borguľom za chrbtom hovorí o kradnutí.
Kandidatúra Kusého na post primátora Valla neprekvapila. Zarazilo ho skôr to, akým spôsobom Kusý naštartoval svoju kampaň. Napriek vzájomným dobrým vzťahom a spoluprácam, ho Kusý označil za zlodeja a hovorí o tom, ako na magistráte zamestnáva kamarátov. Vallo v rozhovore konštatoval, že akoby ani nehovoril Kusý, ale ľudia v jeho pozadí.
„Povedal som to, čo si myslím. Spôsobil si to v plnej miere sám. Ja som pred tým zatváral oči a hovoril som si: „Veď naučí sa, veď nikdy nepôsobil v komunále…“ Mnohé babráctva som odsúval s tým, že je to vec mesta. Deje sa to niekde inde. Človek má svoju prácu a svoje problémy. Ale v nejakom čase a jeho prístupe som povedal, že keď už je to osobné, tak to nemôžem nechať tak,“ konštatoval k veci Kusý.
Taktiež kontakty s Borguľom vylúčil. Absolvovali jediný rozhovor, pričom došlo k nepochopenému vtipu, po ktorom sa už nestretli ani náhodne v spoločnosti.