Kontajnery zo Šafárikovho námestia musia zmiznúť do konca mája

kontajnery, Staré Mesto
SITA

Staré Mesto požiadalo Občianske združenie Urban Kontakt o odstránenie kontajnerov, ktoré na Šafárikovo námestie umiestnili v rámci projektu Šafko, do 31. mája.

Po troch rokovaniach sa nepodarilo medzi mestskou časťou a občianskym združením nájsť kompromis. Podľa Nory Remiarovej zo staromestského úradu Staré Mesto začalo v januári rokovať s OZ Urban Kontakt o vyprataní kontajnerov zo Šafárikovho námestia. Tie tam umiestnilo občianske združenie bez stavebného povolenia a ďalších potrebných povolení.

Projekt Šafko sa začal na jeseň 2013, keď na Šafárikovom námestí pribudlo niekoľko lodných kontajnerov, v ktorých svoj domov našli napríklad aktivisti z Cyklokoalície či galéria Space. Pribudli aj dizajnshop, kaviarnička či detské ihrisko.

Staré Mesto spravuje Šafárikovo námestie od roku 2011 a odvtedy uvažuje, ako ho revitalizovať a oživiť. Námestie spolu s dobrovoľníkmi opakovane upratali, pribudlo tu detské ihrisko i pavilón pre mladých či miesto na oddych.

„Sme hlboko znepokojení s vývojom nášho päťmesačného pokusu o konštruktívne riešenie na záchranu Šafka,“ uviedla Dana Kleinert z OZ Urban Kontakt. Podľa nej starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík na druhý deň vo svojej funkcii nepochopiteľne vyhodnotil projekt Šafko ako evidentne prioritný problém Starého Mesta a okamžite Šafko zrušil.

kontajnery, Staré Mesto
SITA

„Päť mesiacov sa snažíme o nastavenie vzájomného spolužitia, päť mesiacov sú všetky naše pokusy odmietané. Avizovanú narýchlo vymyslenú a v dohľadnom čase nezrealizovateľnú architektonickú súťaž, do ktorej prípravného výboru bol náš zástupca prizvaný, vnímame ako jednu z formálnych zástierok na odstránenie projektu,“ doplnila Kleinert s tým, že mestská časť namiesto podpory aktívnych ľudí nezmyselne zasiahla do rozbiehajúceho sa projektu, ktorý fungoval, vznikal s energiou talentovaných ľudí a mal potenciál posunúť Bratislavu k európskym metropolám.

„Sme znepokojení, že starosta naďalej ignoruje petíciu, ktorú podpísalo takmer 4 000 občanov, a rovnako aj podporné listy odbornej i laickej verejnosti. Takýto prístup zástupcu mestskej časti, plateného aj z našich daní, považujeme za absolútne neprofesionálny a neustále veríme, že starosta začne počúvať verejnú mienku,“ ukončila Dana Kleinert.

Ako uviedla Nora Remiarová, tvrdenia niektorých komunít o nevôli vedenia Starého Mesta podporovať kreatívne a progresívne projekty odmietajú.

„Od decembrového nástupu nového vedenia sme podporili napríklad Dobrý trh, Cirkul´art, sľubne sa rozbieha spolupráca s aktivistami obchodnaulica.sk, participujeme aj na kultúrnych projektoch ako je napríklad Majáles, starosta prisľúbil záštitu projektu Bratislava Design week a podobne. Novinkou sú aj Farmárske trhy na Rybnom námestí. Toto sme mohli urobiť vďaka serióznemu prístupu partnerov na druhej strane, ktorí rešpektujú, že pravidlá v Starom Meste platia pre všetkých rovnako. V prípade Šafko, žiaľ, rešpektované neboli,“ zhrnula Remiarová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk