Podpora je rozdelená do troch kategórií a oprávnené subjekty môžu podávať žiadosti do polovice júna.
Hlavné mesto podporí komunitné projekty grantmi vo výške 50-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Jánošíková.
„Nadácia mesta Bratislavy spustila v týchto dňoch výzvu v rámci grantového programu Komunity. Podpora je rozdelená do troch kategórií a oprávnené subjekty môžu podávať žiadosti do 15. júna,“ uvádza mesto a dopĺňa, že nadácia podporí vybrané projekty celkovou sumou 50-tisíc eur.
Komunitné aktivity
Oblasť Komunitné aktivity slúži na podporu komunitných projektov. „Nadácia podporí komunitné a susedské iniciatívy, občiansku angažovanosť a aktívnu účasť ľudí na spravovaní komunity, rozvoj a budovanie kapacít rôznorodých mestských komunít, komunitné organizovanie, či realizáciu vlastných nápadov vo verejnom priestore, prospievajúcich k vytváraniu žitých, sociálne napĺňaných verejných priestorov,“ uvádza mesto.
V oblasti Verejné priestranstvá nadácia podporí environmentálne udržateľnú drobnú fyzickú revitalizáciu verejných priestranstiev s cieľom vytvoriť komunitný priestor (komunitné záhrady, komunitne zdieľané vnútrobloky v obytných štvrtiach a pod.).
Podpora udržateľnosti
Mesto Bratislava chce prostredníctvom nadačného programu podporovať aj udržateľnosť komunitných priestorov, v ktorých rôzne komunity trávia svoj čas.
„Sme si vedomí, že v živých mestách existujú podmienky na umožnenie realizácie občianskych projektov vo verejnom priestore, na podporu a motiváciu občianskych iniciatív, komunitných a susedských aktivít. Aj preto v programe umožníme pri aktivitách podporu pre neformálne iniciatívy bez nutnosti zastrešenia právnickou osobou,“ uvádza správkyňa nadácie Zuzana Ivašková.
Podpora je určená pre neformálne iniciatívy zastúpené fyzickou osobou – jednotlivcom (oblasť Komunitné aktivity) a mimovládne neziskové organizácie – občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie (pre všetky oblasti podpory).
Princíp predĺženej ruky
Nadácia mesta Bratislavy je novým transparentným systémom grantovej podpory mesta.
„Základným princípom fungovania nadácie je princíp tzv. predĺženej ruky, keď sa dôvera vkladá do rúk renomovaných odborníkov, nezávislých od mesta a jeho orgánov, ktorí dokážu svojimi skúsenosťami a odbornou erudíciou najlepšie posúdiť kvalitu projektov,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že výhody sú tiež v zrýchlení schvaľovacieho procesu a v zavedení elektronického systému na podávanie žiadostí o granty.
„Pridanou hodnotou je systematická podpora neformálnych iniciatív v oblasti komunít, ako aj jednotlivcov formou umeleckých štipendií,“ uzatvára mesto.