BSK plánuje rozvíjať cezhraničnú mobilitu tretím cyklomostom ponad rieku Morava medzi obcami Dürnkrut – Gajary.
Cezhraničná spolupráca Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a Dolného Rakúska priniesla viacero projektov. Ako uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman, medzi nimi sú dva cyklomosty cez rieku Morava, výstavba ekocentra v bratislavskom Čunove, či rekonštrukcia kaštieľa v Modre.
Do budúcna sa chce BSK zamerať aj na spoluprácu v oblasti lokálnej ekonomiky obidvoch regiónov. „BSK tiež plánuje rozvíjať cezhraničnú mobilitu už v poradí tretím cyklomostom ponad rieku Morava medzi obcami Dürnkrut – Gajary,“ poznamenala.
Cyklomosty cez Moravu
Jedným z príkladov cezhraničnej spolupráce v oblasti cestovného ruchu je výstavba dvoch cyklomostov cez rieku Morava. Cyklomost slobody, spájajúci bratislavskú Devínsku Novú Ves a zámok Schloss Hof bol oficiálne otvorený v septembri 2012.
Financovaný bol z programu cezhraničnej spolupráce Interreg SK-AT počas programového obdobia 2007–2013. V poradí druhý cyklomost otvoril BSK v máji 2022.
Cyklomost VysoMarch spája obec Vysoká pri Morave a mestečko Marchegg a prepojil medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March. Financovaný bol z programu cezhraničnej spolupráce Interreg SK-AT počas programového obdobia 2014–2020.
Životné prostredie
Ďalším projektom spájajúcim oblasti životného prostredia, vzdelávania a cestovného ruchu je Ekocentrum v Čunove, ktoré budujú v čunovskom kaštieli. Jeho cieľom je zvýšiť environmentálne povedomie obyvateľstva prostredníctvom rôznych foriem vzdelávacích aktivít.
Slúžiť bude pre Bratislavský kraj, domácich a zahraničných turistov, odborníkov v oblasti ochrany prírody a biodiverzity. „Čunovské Ekocentrum sa stane hlavným koordinátorom environmentálno-vzdelávacích centier v kraji, ktorým bude poskytovať metodickú podporu,“ priblížila Forman.
Momentálne dokončili strechu na budove kaštieľa a osadili okná. Predpokladané dokončenie je plánované v lete 2023. Práce majú pokračovať treťou fázou, a to rekonštrukciou sýpky.
Cezhraničná spolupráca
Ďalším príkladom cezhraničnej spolupráce je projekt Heritage SK-AT, v rámci ktorého zrekonštruovali kaštieľ v Modre. Obnovili strechu, okná a historickú fasádu. Komplexnou obnovou prešli aj vnútorné priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrne a vzdelávacie aktivity.
„V kaštieli vznikol nový kultúrno-kreatívny priestor pre malé javiskové formy, vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou, rôzne výstavy a podujatia,“ uviedla Forman.
Súčasťou bude tiež digitálno-dokumentačné centrum so študovňou. „Vďaka digitalizácii sa bude zachovávať kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel,“ dodala.
Rozvoj destinácie
BSK sa chce v budúcnosti zamerať na komplexný rozvoj turistickej destinácie pri rieke Morava. Súčasťou bude oprava a obnova cyklotrasy Eurovelo13, ktorá vedie pozdĺž bývalej „Železnej opony“.
Na Slovensku má táto trasa úsek dlhý 90 km, vedie popri riekach Morava a Dunaj a trasa vedie aj medzi dvomi strategickými cyklomostami Vysomarch a Slobody.
Rozvíjať bude aj vodácku infraštruktúru a to vybudovaním výstupísk a nástupísk popri rieke pre vodákov, či vodáckeho zázemia. Nezabudne ani na rozvoj historickej línie územia ako Benešova línia a Cesta Železnej opony.