Kedy sa dočkáme poklesu cien nehnuteľností v Bratislave? Ľudia majú najviac záujem o kúpu tejto lokality

River park, byty, Bratislava
Foto: ilustračné, Gettyimages

Na otázky odpovedali odborníci na nehnuteľnosti z realitnej spoločnosti LEXXUS a realitnej kancelárie RE/MAX Elite.

Nehnuteľnosti nestratili na atraktivite pre záujemcov ani počas pandémie či aktuálnej situácie na Ukrajine. Realitný trh v Bratislave je stále živý a dopyt je po nehnuteľnostiach na predaj aj prenájom. Prvý diel o realitnom trhu v hlavnom meste si môžete prečítať na tomto linku.

V článku sa dozviete viac o najžiadanejších mestských častiach v Bratislave, prečo ceny bratislavských satelitov zamierili prudko nahor alebo to, či budú nehnuteľnosti v blízkej dobe lacnejšie. Informácie prezradili odborníci z realitnej spoločnosti LEXXUS a realitnej kancelárie RE/MAX Elite.

Najžiadanejšie mestské časti

Ak vám napadlo Staré Mesto (Bratislava I), neboli ste až tak ďaleko od správnej odpovede. Podľa risk manažéra a odhadcu cien nehnuteľností realitnej kancelárie LEXXUS Petra Ondroviča je najžiadanejšou lokalitou Bratislava II.

„Najväčšia koncentrácia dopytu a záujmu sa sústreďuje do častí, ktoré priamo susedia so Starým Mestom. Dôvod je jednoduchý, nehnuteľnosti sú tu o niečo viac cenovo dostupnejšie ako v Starom Meste,“ vysvetľuje Ondrovič.

V Bratislave II nájdeme viac ako 26,9 % z celkového objemu ponuky rezidenčných nehnuteľností v hlavnom meste (druhý najvyšší objem ponúnakých nehnuteľností po okrese Bratislava I).

Bratislavu II vidí ako najžiadanejšiu mestskú časť aj maklérka realitnej kancelárie RE/MAX Elite Lucia Krivičková. „Dôvodom je okrem dobrej dostupnosti do centra mesta, na diaľničný obchvat a charakter prostredia aj ponuka nových bytov na predaj,“ doplnila maklérka.

Typ najžiadanešieho bytu

V prípade investičných aktivít majú ľudia podľa Ondroviča najviac záujem o kúpu dvojizbového bytu alebo apartmánu. Pri nových bytoch je najväčší dopyt po bytoch s podlahovou plochou okolo 52 metrov štvorcových.

Druhou najžiadanejšou kategóriou sú trojizbové byty. Ich výmera sa pohybuje približne na úrovni 80 metrov štvorcových.

Krivičková považuje za najžiadanejšie dvojizbové byty s výmerou 50 až 60 metrov štvorcových. Ľudia najviac vyhľadajú novostavby a staršie byty s balkónom. Podmienkou je aspoň čiastočná rekonštrukcia.

Bratislavské satelity zdraželi

Z dôvodu nižších cien hľadajú ľudia nehnuteľnosti na kúpu aj mimo hlavného mesta v susediacich obciach, tzv. bratislavských satelitoch. Ak by sme si však porovnali ceny týchto nehnuteľností dnes a pred niekoľkými rokmi, zistíme, že išli výrazne nahor.

Ondrovič vidí za zdražením prudký rozmach a rozvoj bývania či zahusťovanie výstavby, hlavne južne od Bratislavy. Niekde stúpla cena pozemkov za 2,5 roka o viac ako 70 až 100 %.

„Mnohé staršie nehnuteľnosti, v minulosti nepredateľné, sú dnes predávané za ´astronomické´ ceny, ktoré neodzrkadľujú kvalitu nehnuteľnosti,“ tvrdí risk manažér. Dodal, že D4R7 je jeden z kľúčových faktorov pre rozvoj bývania.

K nárastu cien bratislavských satelitov podľa Krivičkovej dopomohol vývoj cien nehnuteľností v Bratislave, lepšia dostupnosť aj koronakríza. Maklérka vníma kúpu pozemku a následnú výstavbu rodinného domu v satelite ako vhodnú alternatívu ku kúpe väčšieho bytu v Bratislave pre rodiny s deťmi či ľudí v zrelšom veku.

Pokles alebo zastabilizovanie cien 

Hoci presné odpovede na otázku, či ceny nehnuteľností do pár mesiacov poklesnú alebo sa zastabilizujú, nemá nikto, odborníci majú odhady.

Tento rok Ondrovič neočakáva zásadné zmeny v cenách. Určitý tlak vytvorí zmena úrokových sadzieb a zároveň úpravy podmienok poskytovania hypotekárnych úverov. Na trhu je stálo dosť hotovostných klientov, ktorí v rámci svojej snahy kúpiť nehnuteľnosť budú proces zmeny spomaľovať.

K zmene by mohlo prísť podľa risk manažéra v druhej polovici roka, dôvodom bude oslabovanie snahy a pozície hotovostných klientov. Zmeny v cenách, ktoré budú na trhu počas roka viditeľné, tak nebudú predstavovať pokles celkových úrovní cien, ale zatiaľ len úpravu cenových anomálií niektorých ponukových nehnuteľností.

„Úpravy v cenách, ktoré budú viditeľné počas týchto zmien budú zmenami, ktoré budú očisťovať trh od výrazne nezdravých a nadhodnotených ponukových cien nehnuteľností. Ide v podstate o ceny, ktoré na súčasnom trhu predávajúci stanovujú v snahe využiť nejasnú situáciu na trhu, nedostatočnú ponuku a v konečnom dôsledku ´v pomyselnom tlaku´ predať svoju nehnuteľnosť za cenu, ktorá nezodpovedá jej reálnej hodnote,“ vysvetlil Ondrovič.

Krivičková zo súčasných dát predpokladá, že nárast cien nehnuteľností nebude taký prudký ako minulý rok. Dopyt po bývaní v Bratislave je stále vysoký a pokles cien tento rok neočakáva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk