Sadzba miestneho poplatku za rozvoj bude od nového roka na celom území hlavného mesta SR Bratislavy pre stavby na bývanie 35 eur za meter štvorcový. Na štvrtkovom zasadnutí bratislavského mestského zastupiteľstva o tom prijatím všeobecne záväzného nariadenia (VZN) rozhodli mestskí poslanci.
Sadzba pre stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky i pre stavby pre vodné hospodárstvo bude desať eur. Pre priemyselné stavby a stavby využívané na skladovanie bude sadzba poplatku 25 eur. Od 1. novembra tohto roka totiž na Slovensku platí zákon o miestnom poplatku za rozvoj.
Výnos z miestneho poplatku za rozvoj si bratislavský magistrát a bratislavské mestské časti rozdelia v pomere 68:32 v prospech mestských častí, ktoré budú tento poplatok aj vyberať. Vyplýva to z dodatku k Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý koncom októbra prijali bratislavskí mestskí poslanci. Zákonodarca v ustanovení zákona o miestnom poplatku za rozvoj umožnil, aby správu poplatku v podmienkach Bratislavy mohli vykonávať aj mestské časti, ak tak ustanoví Štatút hlavného mesta Bratislavy.
Novelu zákona o miestnom poplatku za rozvoj schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v stredu 7. decembra. Poslanci za Most-Híd v predloženom návrhu doplnili stavby, ktoré napriek potrebe stavebného povolenia na ich realizáciu nepodliehajú poplatku za rozvoj. Ide podľa nich najmä o stavebné činnosti týkajúce sa rekonštrukcie obvodového plášťa stavby, najmä zateplenia bytových domov, a stavebné činnosti súvisiace s údržbou stavby. Podmienkou je, aby pri týchto stavebných úpravách, ktoré priamo súvisia s obnovou bytových domov, ako aj iných stavieb, neboli zároveň zmenené ich podlahové plochy.
„Ak nadobudne účinnosť novela, v takom prípade prejde celá kompetencia na mestské časti. Fakt však bude, že developer bude za svoju aktivitu v meste platiť. Toto považujem za kľúčové,“ povedal po hlasovaní mestský poslanec Ján Buocik, ktorý za miestny poplatok za rozvoj v Bratislave bojoval. „To, či sa to nakoniec bude schvaľovať na mestských častiach, alebo ostane v platnosti mestské VZN, je pre obyvateľov Bratislavy úplne jedno,“ ukončil Buocik.