Horúce dni so sebou prinášajú zdravotné riziká. Pozrite sa, ako sa chrániť pred komplikáciami

Kuchajda, kúpanie
ilustračné: SITA

Viete, ako sa pripraviť na horúce dni a čo robiť, aby ste neriskovali zdravotné komplikácie? Pozrite sa s nami, ako si teplo užijete v zdraví.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v Bratislavskom kraji na najbližšie dni výstrahy pred horúcim počasím. V piatok 14. a v sobotu 15. júna je v čase od 14.00 do 18.00 hod. vydaný druhý stupeň a v nedeľu 16. júna v tom istom čase SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa. Teploty sa môžu vyšplhať až na 36 stupňov Celzia. Horúčavy môžu spôsobiť zdravotné komplikácie a prestavujú aj zvýšené riziko požiarov.

Vyhnite sa ZDRAVOTNÝM KOMPLIKÁCIÁM

Horúčavy môžu viesť k prehriatiu organizmu, ktoré sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou, či zvracaním. Týmto zdravotným komplikáciám môžete predchádzať tým, že si urobíte častejšie prestávky v tieni, napijete sa vody a v čase medzi 11.00 až 15.00 hod. sa nebudete zdržiavať na slnku.

Pozor by ste si mali dávať aj na klimatizáciu, tá síce pomáha schladiť organizmus, ale môže aj uškodiť vášmu zdraviu. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ), nevhodne nastavená klimatizácia spôsobuje bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, oslabenie imunity i celkovo organizmu, angínové bolesti, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, chrbtice, či svalov. „Ak máte chladný prúd vzduchu nasmerovaný do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prinosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu,“ dodáva ÚVZ.

PRI POUŽÍVANÍ KLIMATIZÁCIE MAJTE NA PAMÄTI:

  • veľký teplotný rozdiel môže spôsobiť teplotný šok a oslabenie organizmu;
  • rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako 5 až 7 stupňov Celzia;
  • klimatizácia sa musí udržiavať v čistote, inak sa môže byť zdrojom plesní a baktérií;
  • je potrebné čistiť ju aspoň raz ročne;
  • pri nesprávnom používaní klimatizácie si môžete spôsobiť ochorenia dýchacích ciest, bolesti hlavy, prechladnutie chrbtice, zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší.

Mnoho ľudí trávi najradšej horúce dni pri vode, aj tu však treba dbať na zdravie. Najvhodnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalitu monitorujú orgány verejného zdravotníctva. Ak chcete vedieť aktuálny stav vôd počas letnej kúpacej sezóny, výsledky kontrol nájdete na stránke ÚVZ.

PRED KÚPANÍM SI PAMÄTAJTE:

  • nevstupujte do bazéna ak máte infekčné ochorenie;
  • pred každým vstupom do bazéna sa osprchujte a prejdite brodiskom;
  • po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte a prezlečte do suchého oblečenia;
  • nevstupujte do vody, ktorá pôsobí odpudivo, či už ide o farbu, zakalenie alebo zápach;
  • nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami, sinicami a nahromadeným odpadom;
  • nekúpte sa vo vodách, kde sú uhynuté vtáky a zvieratá;
  • nekúpte sa v bazénovej vode ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre;
  • nekúpte sa v bazénoch, ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky, a steny a dno bazéna sú poškodené;
  • rešpektujte označenia o zákaze kúpania sa a upozornenia v okolí vodnej plochy a pokyny prevádzkovateľov vodných kúpalísk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk