Röntgen ukázal, že 10-mesačný chlapček mal zápal priedušiek a začínajúci obojstranný zápal pľúc. Pediatrička tvrdila, že trpel len alergiou.
Bábätká sú po narodení sledované u detskej lekárky. Výnimkou nie je ani synček mamičky, ktorá s ním navštevovala ambulanciu nemocnice na bratislavských Kramároch.
Na istú detskú lekárku (pediatrička 1) má však ťažké srdce a tvrdí, že zdravie jej dieťaťa ohrozila za pár týždňov až dvakrát. Pediatrička 1 ordinuje spolu s druhou detskou lekárkou (pediatrička 2). Mamička navštevuje ordináciu pediatričky 2 a opisuje ju ako úžasnú odborníčku milujúcu deti. Pre lepšiu orientáciu, o ktorú pediatričku v príbehu ide, ich budeme označovať aj číslom.
Zápal pľúc a priedušiek
Chlapček začal pred pár týždňami plakať, bol unavený. Mamička si myslela, že to má súvislosť s rastúcim zubom, no pre istotu zašla za pediatičkou 2, ktorá mala však iného pacienta, a preto ju vzala pediatrička 1. Urobila jej synovi výtery. Kým čakali na výsledky, chlapčekov stav sa zhoršoval.
Výsledky výterov nepreukázali nič nezvyčajné a pri ďalšom vyšetrení lekárka prišla so záverom, že ide len o alergiu, keďže chlapček ju zdedil po otcovi. Počas víkendu sa stav dieťaťa zhoršoval a začal mať horúčky. V pondelok išla mamička do ordinácie a vzala ju pediatrička 2, ktorá prikázala ísť na röntgen pľúc.
Ukázalo sa, že ide o zápal priedušiek a začínajúci obojstranný zápal pľúc. Chlapček dostal antibiotiká a inhalátory. „To zúfalstvo a bezmocnosť, ktoré som v sebe mala, vám mamičky asi opisovať nemusím. Pani doktorka N. opravila skazu po pani doktorke R.,“ napísala žena.
Druhá zlá skúsenosť
Druhýkrát, kedy bola mamička nútená vyhľadať lekársku pomoc, natrafila opäť na pediatričku 1. Chlapček mal vysoké horúčky a najprv išla s ním na detskú pohotovosť, kde CRP prístroj ukázal hodnotu 20. Lekárka z pohotovosti odporučila robiť zábaly, striedať lieky a zajtra ísť k detskej lekárke.
U pediatričky 1 vyšetrenie CRP ukazovalo už hodnotu 30. Mamička synovi nedokázala zraziť vysokú horúčku, hoci postupovala podľa pokynov od lekárky z pohotovosti. Žena ostala ako obarená po tom, čo jej pediatrička 1 odporučila navštíviť opäť detskú pohotovosť v prípade zhoršenia stavu dieťaťa.
„Hovorím s roztraseným hlasom a srdce mi búši ako o život: Veď mu rastie CRP, robte niečo! Ona vraví, že čo má robiť? Tu som stratila aj poslednú nádej, že táto pani nám pomôže. Keby som to vedela, nie som tu. Hovorím jej, že to od nej očakávam. A jej odpoveď: Nevláčte svoje decko kade-tade a ako je možné, že má vysoké horúčky taký maličký,“ tvrdí sklamaná žena.
Počas ďalších dní sa chlapčekovo zdravie zhoršovalo a skončil na detskej pohotovosti, kde vyšetrenie CRP ukázalo hodnotu 60. Pohotovostná lekárka mu nasadila antibiotiká. Po celom tele mal vyrážky a prestal jesť príkrmy.
Po víkende prišla mamička do ordinácie s tým, že žiada, aby jej syna vyšetrila už iba pediatrička 2. Lekárka urobila výtery a poslala dieťa s mamičkou na ORL. Nález priniesol záver, že dieťa malo zapálené uzliny na krku, pričom niektoré boli s hnisom. Liečba pozostávala v okamžitej hospitalizácii na detskom infekčnom oddelení. Bábätku museli podávať antibiotiká do žíl a hrozilo, že muselo ísť na drenáž na odtekanie hnisu.
Mamička sa po dozvedení liečby nahnevala a vletela do ordinácie oboch pediatričiek. „Veľmi som plakala a zároveň veľmi kričala, čo toto má znamenať, či je ona (pediatrička 1) naozaj lekárka. Všetky situácie, kedy pochybila, som jej povedala. Povedala som jej, že ak by sa stala situácia, že má môj syn 10 rokov a behom roka mu netrafí dvakrát správnu diagnózu, pochopím ju! Veď sme ľudia, všetci robíme chyby! Ale behom 5-6 týždňov u 10-mesačného bábätka? Dvakrát s tak vážnymi diagnózami? Bola ticho celý čas a na jediné, na čo sa zmohla, bolo, že už nikdy nebude vyšetrovať moje dieťa. Na to som jej povedala, že nie, že nikdy nebude vyšetrovať moje dieťa, ale 18 rokov, kým sem budeme chodiť, ona sa na moje dieťa ani len nepozrie! Pani doktorka N. (pediatrička 2) sa mi ospravedlňovala. Rozumiete? Tá ktorá mi už dvakrát zachránila dieťa,“ dodáva na záver mamička.