Zbierky múzeí a galérií môžu občas skrývať aj poklady. Dôkazom toho je výstava Tajomné grafiky, na ktorú pozýva Slovenské národné múzeum (SNM) na Bratislavský hrad až do 31. decembra.
V Lapidáriu pod Čestným nádvorím hradu možno spoznať podobu európskych a ďalších miest pred tromi storočiami. Vystavená kolekcia grafík miest (vedút) z 18. storočia bola jedným z najväčších prekvapení počas obnovy koháry-coburgovského kaštieľa vo Svätom Antone v 60. rokoch, v ktorom je od roku 1962 zriadené múzeum. Kolekciu našli vo vstavanej skrini salónu zvaného Rodová galéria. V inventári kaštieľa z roku 1792 je pritom záznam až o 126 vedutách, no dodnes sa zachovalo 78 a zreštauroval ich maliar Boris Kvasnica.
Na výstavu do Bratislavy vybrali tridsať vedút, ktoré zachytávajú vtedajšie najmä európske mestá, okrem iného napríklad Brusel a Bratislavu, ale i Konštantínopol (dnešný Istanbul) a Jeruzalem, informovala o tom Andrea Litváková z oddelenia prezentácie SNM – Historického múzea.
Rytiny vznikli v rokoch 1719 (Berlín) až 1765 (Jeruzalem). Vyrábali sa z kreslených skíc, ktoré sa preniesli rytím na medené dosky a tie sa neskôr otláčali na ručne robený papier. Okrem svojej krásy sú grafiky skutočným historickým pokladom. Poskytujú totiž zaujímavé informácie o územnom plánovaní v 18. storočí a premenách miest, o ich budovách, mostoch či prístavoch. Väčšinu rytín vytvoril vojenský inžinier a topograf Friedrich Bernhard Werner (1688 – 1778) a v roku 1792 ich získal gróf Mikuláš Koháry (1721 – 1769).