Historickú kaviareň Propeler pri Dunaji čaká obnova, aby mohla znovu ožiť

Foto: Alžbeta Hrajnohová

Historická kaviareň Propeler na Rázusovom nábreží v bratislavskom Starom Meste by mala znova fungovať od 1. mája.

Uviedla to v stredu na tlačovej besede starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Investície do obnovy Propelera pokryje akciová spoločnosť Technické služby Starého Mesta (TSSM) a mali by byť maximálne 30-tisíc eur. Projekt je v súlade s memorandom, ktoré podpísalo súčasné vedenie Starého Mesta s magistrátom. „Propeler by mal slúžiť ako kaviareň a aj ako turistický bod, kde turisti nájdu informácie o Bratislave alebo si budú môcť kúpiť suveníry,“ uviedla Zuzana Aufrichtová.

V minulosti spájal oba brehy Dunaja premávajúci propeler. Lode prevážali ľudí zo Starého Mosta do Petržalky k Sadu Janka Kráľa. Staromestský poslanec Martin Gajdoš uviedol, že by chceli v budúcnosti znova zaviesť prepravu loďami. Spolu s kaviarňou by preprava ľudí po Dunaji bola atrakciou pre Bratislavčanov aj pre turistov.

Budova Propelera je funkcionalistická budova na brehu Dunaja z roku 1930, ktorú navrhol architekt Emil Belluš. Súvisí s históriou lodnej prepravy po Dunaji v hlavnom meste.

História bratislavského propelera siaha do 19. storočia. Podnikateľ Heinrich Hörnes začal v roku 1891 prevádzkovať tri lode, ktoré kyvadlovým spôsobom premávali medzi dunajskými brehmi. Ľudia lode využívali hlavne na cestu za kaviarňami a kúpaliskom na petržalskom nábreží, neskôr sa rodiny plavili propelerom do lunaparku. Posledný propeler uviedli do prevádzky v roku 1978 pod menom Kamzík. Na svoju poslednú plavbu sa propeler vydal v roku 2003, linka bola stratová, preto ju zastavili.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk