Hemoroidy

Stiahnut.jpg
Foto: Getty Images

Hemoroidy, alebo ľudovo nazvané aj zlatá žila, je ochorenie charakteristické rozšírením a zápalom žíl v análnom kanáli, konkrétne ide o posledné 2 až 3 centimetre na konečníku. Hemoroidy môžu byť vnútorné a vonkajšie, pričom nie vždy musia spôsobiť človeku problémy. Hovorí sa o nich, že ich má každý, ale veľa ľudí o tom ani nevie a to práve preto, že sa navonok nijako neprejavia. Veľmi často trápia ľudí vo vyššom veku a tých, čo majú sedavé a kancelárske zamestnanie.

Charakteristika

Čo sú to hemoroidy? Ide vlastne cievne pletence v konečníku, pričom vonkajšie sú viditeľné v okolí análneho otvoru a vytvárajú mäkké uzly modravej farby. Nie sú bolestiví, pokým sa nezapália, pričom vtedy dochádza k ich upchatiu krvnou zrazeninou, čo spôsobuje bolesť. Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú priamo v stenách konečníka v hĺbke dvoch až troch centimetrov, pričom tieto vystúpia von len vtedy, ak sú veľké. Nie sú bolestivé, ale pri zápale krvácajú a vytvárajú hlien.

Hemoroidy sa ale nemusia vždy prejaviť problémami. Prvé štádium nastáva totiž vtedy, ak sú žily rozšírené, ale nespôsobujú žiadne ďalšie príznaky a symptómy. V druhom štádiu sa hemoroid môže vysunúť z análneho kanála, ale len krátko a sám sa spontánne vráti dnu. Až hemoroidy, ktoré sa trvalo prevalili von a sú tam fixované, spôsobujú najväčšie problémy. Ochorenie tak môže byť v populácii aj veľmi časté, ale veľa ľudí z dôvodu absencie príznakov o ňom ani nemusí vedieť.

Príčiny

Príčiny vzniku hemoroidov môžu byť rôzne a individuálne v každom prípade osobitne. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu viacerých príčin ako je sedavé zamestnanie, chronická zápcha, čiže nedostatok vlákniny v potravinách, nadmerná psychická záťaž, konzumácia korenených jedál, niekedy u žien môže aj tehotenstvo vyvolať hemoroidy. Dôležitým rizikovým faktorom je aj zanedbaná osobná hygiena tejto oblasti, prípadne malý príjem tekutín a teda príliš tuhá stolica.

Príznaky

Hemoroidy sa charakteristicky prejavujú cez bolesť v konečníku, svrbením, pálením a niekedy aj krvácaním, kedy možno nájsť krv v stolici ak ide o krvácajúce hemoroidy, ale závisí to všetko od štádia. Vo veľa prípadoch nemusia byť bolestivé a môže byť priebeh asymptotický, takže človek síce má hemoroidy, no pokiaľ nie sú prítomné žiadne zdravotné obtiaže alebo komplikácie, nemusí ich ani spoznať a prejavy sú minimálne. Vonkajšie hemoroidy sú bolestivé, môže sa krvná zrazenina zvraštiť a vznikne uzol. Ten môže vplyvom tlaku prasknúť a následne sa vyskytne krvácanie.

Pre vnútorné hemeroidy platí, že nie je bolestivosť prítomná, pretože tieto nie sú až tak inervované a nachádzajú sa aj hlbšie v análnom kanále. Typickým príznakom je v tomto prípade krvácanie a to jasne červenej farby, väčšinou pri odchode stolice, čiže sa vyskytuje aj stolica s prímesou krvi. Okrem toho sa môžu vnútorné hemoroidy dostať a prevaliť aj na povrch, čím vzniká tzv. prolaps a môže vzniknúť aj zápal okolitej pokožky, čo sa prejaví jej začervenaním a vlhkosťou.

Diagnostika

  • Väčšinou navštívia ľudia lekára (zväčša je to lekár – urológ) až vtedy, keď je bolesť intenzívna alebo je nadmerné krvácanie, pričom lekár obvykle už podľa anamnézy a popísaných príznakov zistí, že sa jedná o hemoroidy
  • Diagnostika obvykle zahŕňa vizuálneho vyšetrenie konečníka a análneho otvoru aspexiou a palpáciou, niekedy stačí pohľad
  • V prípade komplikovaných hemoroidov je potrebné určiť aj to, či krvácanie nespôsobujú iné problémy a tak sa používa aj kolonoskopia či rektoskopia

Informácie o hemoroidoch

Priebeh

Priebeh ochorenia je rôzny a veľmi individuálny. Kým veľakrát sa nemusia hemoroidy vnútorného typu vôbec prejaviť, v mnohých prípadoch vedia ľuďom spraviť menšie vonkajšie hemoroidy veľa problémov. Pri vnútorných je najtypickejšie krvácanie, ktoré sa môže prejaviť až v neskoršom štádiu vývoja hemoroidov. Vonkajšie sú najčastejšie bolestivé. Pokiaľ človek ignoruje príznaky, hrozí prevalenie vnútorných hemoroidov do vonkajšej strany a rozšírenie zápalov aj na pokožku.

Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode

Ako na hemoroidy počas tehotenstva alebo po ňom? Čo to je vlastne zlatá žila? Hemoroidy, teda zlatá žila, sú u žien v tehotenstve alebo po pôrode pomerne časté. Prevencia je v tomto prípade lepšia ako liečba, ale ak ste už niečo zanedbali, príznaky v tehotenstve na seba nenechajú dlho čakať. V tomto prípade najmä tlak plodu na panvové dno a cievy môže byť príčinou problémov a diéta a vhodná strava môže byť riešením. Dôležité je upraviť jedálniček tak, aby ste mali dostatok vlákniny, čím sa vyhnete aj zápche a podporíte vylučovanie, pretože dôležitá je tenká stolica, ktorá nie je moc tvrdá.

Okrem toho sú dôležité aj niektoré režimové opatrenia, napríklad vyhýbanie sa horúcim kúpeľom, dlhému sedeniu, tiež sauna a hemeroidy nejdú dohromady pre nápor na cievy. Tehotenstvo a pôrod sú pre hemoroidy zaťažkávajúca skúška. Tlačením pri pôrode sa zvyšuje aj tlak v oblasti konečníka, čo ešte viac spôsobuje problémy a zhoršenie hemoroidov, niekedy aj také komplikácie, ktoré sa musia práve vplyvom pôrodného tlačenia riešiť následne len operačnou cestou. Keď však začnete s liečbou skôr, môžete sa tomu vyhnúť.

Najčastejšou formou je lokálna liečba a to napríklad cez voľne dostupnú masť na hemoroidy v tehotenstve, ktorá sa radí medzi lokálne lieky na hemoroidy bez predpisu. Keďže hemoroidy sa obvykle rozvíjajú istú dobu, dôležité je zachytiť úvodné fázy a štádia, kedy je možná liečba aj bez väčších zásahov lekára. Alternatívou sú olej, roztok alebo iné formy lokálnej liečby. Môžete si ale dať aj predpísať lekárom liek na hemoroidy, pričom treba zvoliť tablety, ktoré sú vhodné aj pre tehotenstvo.

Existujú samozrejme aj lieky a tabletky na hemoroidy bez receptu, ktoré sú voľnopredajné a teda nepotrebujete nutne lekársky recept. Niekedy treba však povedať, že najlepší liek na hemoroidy je prevencia a teda vyššie spomenuté režimové opatrenia najmä počas tehotenstva môžu významne znížiť riziko zhoršenia situácie najmä po pôrode. Navyše, ak už musíte v pokročilom štádiu dlhšie sedieť, skúste si zaobstarať špeciálny vankúš, ktorý podporuje zdravšie sedenie.

Pooperačná starostlivosť a iné

Starostlivosť po operácii spočíva najmä v režimových opatreniach a dodržiavaní istých zásad správneho stravovania a životného štýlu. Aby nevznikla znova trombóza a teda aby sa znova nezačali hemoroidy v blízkosti konečníka vytvárať, je dôležité dbať na zdravé sedenie, dostatok hygieny a tiež správnu životosprávu, dostatočný pohyb a stravu bohatá na vlákninu, aby stolica nebola príliš tvrdá a nespôsobovala dráždenie.

U mužov môže niekedy byť aj súvislosť s inými orgánmi v blízkosti konečníka. Napríklad prostata môže pri zväčšení spôsobiť nepravidelnú stolicu a je tak rizikovým faktorom. Samozrejme, na hemoroidy vplýva aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré môžu byť významným vplyvom na ich vznik, pričom zároveň je potrebné odlíšiť príznaky hemoroidov od príznakov niektorých iných ochorení, napríklad pokožky v blízkosti konečníka alebo ochorení vychádzajúcich z čriev.

Mám hemoroidy?

Zistite prítomnosť týchto rizikových faktorov a prejavov:

Príznak Prítomnosť
Bolesť konečníka Častá
Stolica s prímesou krvi a krvácanie Pomerne častá
Svrbenie konečníka Menej časté
Bolesť pri stolici Ojedinelá
Životný štýl a životospráva Miera rizika
Sedavé zamestnanie Vysoko rizikové
Málo vlákniny v jedle a tuhá strava Menej rizikové

Našli ste u seba viac prítomných príznakov a rizikových faktorov? Potom by ste určite mali zájsť na vyšetrenie k lekárovi kvôli vysokému riziku výskytu hemoroidov.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči hemoroidy – zlatá žila?

 Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk