Pomaľované steny, budovy, vlaky, MHD či iné objekty sú problémom snáď každého mesta. Nie je to inak ani v našom hlavnom meste. Viaceré plochy fasád a múrov sú poznačené „podpismi“ mladých ľudí. Prečo to tí ľudia robia, keď im tie všetky popísané plochy vôbec nepatria?
Slovo graffiti neoznačuje iba neželané nápisy, je to tiež označenie umeleckého smeru, ktorý sa rozšíril v USA na začiatku 70. rokov minulého storočia. Vznikol najmä ako manifestácia sociálnej slobody a do Európy sa dostal v 90. rokoch, kedy začal zdobiť napríklad aj Berlínsky múr. Na Slovensko sa dostal po páde socializmu, do Bratislavy okolo roku 1995.
Najčastejšia podoba graffiti je vo forme tzv. tagov, čiže originálnych podpisov jednotlivcov či skupín sprejerov. To bola zároveň počiatočná podoba graffiti, z ktorej sa rozvinuli pestré mnohofarebné maľby a ďalej tzv. Street Art. V preklade umenie ulice tvoria prejavy ako obstriekavanie šablón, lepenie nálepiek, plagátov a mozaík, maľovanie log a rôznych znakov.
Hoci je graffiti pôvodne umeleckým prejavom, väčšinou je v spoločnosti vnímané ako negatívny jav. Môžu za to maľby na súkromných plochách bez povolenia, ktoré majiteľov stoja nemalé finančné prostriedky pri ich odstraňovaní. Samosprávy mesta preto určujú plochy, na ktorých sa môže ktokoľvek beztrestne realizovať. Väčšinou ide o múry, ktoré sú súčasťou ihrísk či iných miest. No tieto možnosti mladým ľuďom očividne nestačia.
Z psychologického hľadiska je graffiti pre mladých prejavom negácie hodnôt majoritnej spoločnosti. Mnohí ľudia v tom vidia možnosť upozorniť na seba, šokovať, získať postavenie v rámci sociálnej skupiny rovesníkov, vyjadriť svoj názor či vystaviť sa adrenalínovému zážitku spojenému s nelegálnou činnosťou. Samozrejme, zámery môžu byť rôzne a vysoko individuálne.
Ďalšou iniciatívou je organizovanie podujatí, kde sa môžu verejne realizovať Street Art umelci vo vyššej miere. Tým je najmä Bratislava Street Art Festival, ktorý sa organizuje od roku 2011. Zatiaľ sa však nenašiel univerzálny spôsob, ako ochrániť stavby a vozidlá MHD od neželaných nápisov. Mesto a majitelia budov tak musia každoročne vyčleňovať financie na čistenie plôch od sprejov.