Šesť rôznych umeleckých svetov, ktoré spájajú dve umelecké školy, možno od štvrtka 1. októbra vidieť v Galérii SPP. V rámci výstavy Imaginárium slovenskej grafiky sa totiž na jednom mieste stretnú diela od Albína Brunovského, Vladimíra Gažoviča, Dušan Kállaya, Dušana Polakoviča, Petra Kľúčika a Kamily Štanclovej.
Výstavu v Galérii Slovenského plynárenského priemyslu slávnostne otvoria vo štvrtok o 18. hodine a pre záujemcov bude prístupná počas pracovných dní do 30. novembra.
Výstava sa sústredí na grafické práce – litografie, ex librisy či lepty, ktoré vznikli od 60. rokov 20. storočia až po súčasnosť.
„Komplexná tvorba všetkých autorov však presahuje rámec voľnej grafiky a zahŕňa ilustrovanie kníh či maľbu. Z tohto uhla pohľadu je výstava akýmsi nahliadnutím do ich tvorby,“ avizovali organizátori výstavy.
Podľa slov jej kurátorky Melity Gwerkovej mladšej tu návštevníci nájdu „Gažovičove odkazy expresionizmu a surrealizmu, Kállayove metamorfózy ľudských bytostí a technické motívy, Polakovičove bizarné postavy na hranici paradoxu, Kľúčikov svet fantastickej zoológie, Štanclovej meditatívne videnie sveta a Brunovského diela zo 60. rokov“.
Na výstave sa tak stretne šesť rôznych umeleckých svetov, ktoré spájajú dve „školy“ – Hložníkovu a Brunovského. Pod pedagogickou taktovkou Vincenta Hložníka tvoril medzi inými aj Dušan Kállay, Kamila Štanclová, Vladimír Gažovič či Albín Brunovský. Ten si po skončení štúdií na vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vytvoril osobitý výtvarný prejav, ktorým usmernil aj mnohých svojich žiakov, medzi ktorých z vystavovaných autorov patrili Peter Kľúčik i Dušan Polakovič.